Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

1926 Lodrasından Bir Çocuk Yurdu Portresi

1926 Lodrasından Bir Çocuk Yurdu Portresi

1926 Lodrasından Bir Çocuk Yurdu Portresi

Hava Kirliliği Çocuk Yuvası’nı Londra Dışına Taşınmaya Zorluyor

22 Nisan 1926: Başkentin, annelerinin bakımını üstlenemediği bebekler için kurulmuş ilk evi için, demir yolları nedeniyle hava kalitesinin kötüleşmesinden endişe ediliyor.

[Fotoğraf: 1749’da Çocuk yuvasının güneyden görünümü, şimdiki Coram’s Fields’ın alanı. Fotoğraf: Alamy]  

FLEET CADDESİ, ÇARŞAMBA.

Yaklaşık birkaç ay içinde, yıkım ekipleri Çocuk Yuvası’nı yıkma iznine erişecekler ve Londra, belki de on sekizinci yüzyıl mimarisi ve kültürüyle olan en etkileyici bağını kaybetmiş olacak. Annelerin istenmeyen bebeklerini altına koydukları Kaptan Coram’ın heykelinin huysuz yardımsever bakışlarını attığı o duvar artık olmayacak ve artık noel zamanında, kiliseleri Handel'in orgunun müzikleriyle şarkı söyleyenleri dinlemek için şapele akın akın gitmeye devam edemeyecek. Sözün kısası Londra, kayda değer şekilde önceki halinden daha tekdüze bir yer olacak.

Londra Derneği’nin üyelerinden oluşan bir topluluk, bu akşam üzeri bu eski mekanı dolaştı. Ziyaretçiler Çocuk Yuvası’nı yaklaşık iki asırdır ziyaret ediyorlardı; ama artık bu ilginç kartpostallık alan rehber kitaplarda sıkışıp kalmak zorunda. Çocuk Yuvası’nın kaybı konusunda Londra’nın böyle kayıtsız kalması çok şaşırtıcı. Yuva’nın korunması adına neredeyse hiç kimse ses çıkarmadı. Savaştan önce olsa, durum çok farklı olurdu. Ziyaretçiler, bugün sadece çocukların Redhill’de daha mutlu ve daha sağlıklı olacaklarından teselli bulabildiler. (Redhill, yeni bir hastane inşa edilinceye kadar kurumun barınacağı yer.;) Eski şapeldeki son çocuk servisi 13 Haziran'da yapılacak.
 

18. Yüzyıl Sanat Galerisi

Şapelin resimleri, kalıntıları, parçaları ve daha fazlası, ülkede yeni bir yer bulunana dek saklanacak. Bugün bu şeylerin cazibesi, 18. yüzyıldaki ahenkli bir ortamda, günümüzün yıkılmak üzere bir parçası olduklarını ortaya koyuyor. Bu, Londra’daki en harika oda olarak anılan ünlü mahkeme salonu için de geçerli. Bu odanın dekorasyonu, on sekizinci yüzyılın ortalarının önde gelen sanatçılarından oluşan bir komite tarafından tasarlanmıştı. (Bu sanatçıların resimleri dekorasyon şemasında yerlerini almışlardı.) Hogarth’in “Moses before Pharaoh’s Daughter” eseri topluluğa hakim olan Gainsborough’daki en küçük panellerden biri. Yüksek tavanı Londra’nın en iyilerinden. Yuva, şu anki haliyle on sekizinci yüzyıl sanatının en ilgi çekici galerisi. Burada, bir uçta Hogarth'ın Yüzbaşı Coram portresinin diğer uçta Rafael’in freskinin bir parçasıyla karşılıklı durduğu ve Mantelpiece’den göze çarpan bir resmin de içinde bulunduğu resimlerle tıka basa dolu olan uzun bir oda bulunmakta.
Hogarth’in Foundling Hastanesi için yaptığı çalışmalarında en aktif ve cömert davranan kişi olduğunu herkes bilir. ‘March to Finchley’ adlı eseri’ ayrıntılı baca parçasını da kendisinin tasarladığı sekterlik odasında bulunur. Çocukların giysileri, ne giymeleri gerektiğini geleneklere göre belirleyen Hogarth’in adını akla getirir- çikolata kahverengisi giysileri ve kırmızı yelekleriyle erkekler ve kahverengi elbiseleri, beyaz başlıkları ve önlükleriyle kızlar.

Çocuk Yuvası hala en baştaki gibi, gayrimeşru çocukların bebekken alındığı ve kendi yollarını çizmeleri için yetiştirildiği yer. İlk günlerinde çocuklar kapıdaki sepetlere bırakılıyordu -annelerin çocuklar ile beraber bıraktığı şeylerin toplandığı küçük bir ıvır zıvır koleksiyonu da var- fakat günümüzde anneler kendileri başvurmak zorunda. Yurda kayıt sırasında çocuklara isim koyuluyor ve kuruluş çocukları büyütme sorumluluğunu tamamen üzerine alıyor. Kızların çoğu ev işleri için, erkekler de genellikle ordu ya da deniz kuvvetleri bandosu için yetiştiriliyorlar.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Kübra Atay tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: