Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Avrupa Ülkeleri Çocuk Koruma Eğitiminde Ortak Bir Yaklaşım İçin Çabalıyor-Gamze Gürleyen

Avrupa Ülkeleri Çocuk Koruma Eğitiminde Ortak Bir Yaklaşım İçin Çabalıyor-Gamze Gürleyen

Avrupa Ülkeleri Çocuk Koruma Eğitiminde Ortak Bir Yaklaşım İçin Çabalıyor-Gamze Gürleyen

Avrupa ülkeleri çocuk koruma eğitiminde ortak bir yaklaşım için çabalıyor

Kent ve Stirling’in de dahil olduğu Avrupa çapındaki üniversiteler, 8 farklı ülkede sosyal hizmet görevlilerince kullanılabilecek çocuk koruma hizmetleri için bir grup eğitim materyali oluşturmayı amaçlıyor.

Bu hareket, Avrupa çapında çocuk koruma uygulamaları için ortak bir yaklaşım oluşturma girişimi olmakla birlikte farklı ülkelerden sosyal hizmet görevlilerinin birbirleriyle bilgi paylaşımında bulunmalarını da sağlıyor.

2015’te başlayan bu proje, Stirling Üniversitesinde sosyal hizmet alanında öğretim görevlisi olan Paul Rigby öncülüğünde yürütülüyor. Rigby’ye göre, Avrupa üniversitelerindeki sosyal hizmet eğitiminin altında yatan teori genel olarak aynıyken, uygulamalar farklılık gösterebiliyor. Ayrıca birçok doğu Avrupa üniversitesinin 1990’ların başından beri sadece profesyonel sosyal hizmet programları sunduğuna da dikkat çekiyor. Komünizm etkisi altındayken, sosyal hizmetler ayrı bir uzmanlık alanı değildi. Hatta bu ülkelerin bazılarında çocuk koruması hala kilisenin sorumluluğunda.

Rigby, paylaşılacak birçok faydalı uygulama olduğu halde Birleşik Krallık’taki sosyal hizmet görevlilerinin, kendi sınırlarının ötesindeki görevlilerce tamamlanan değerlendirmeleri zorla kabul ettiklerini söylüyor. “Örneğin, eski Yugoslav ülkeleri savaş ve bombalar yüzünden sarsılmış çocuklarla çalışmaya oldukça alışkın.” diyor.

Bu isteksizliğin aşılması gerek: “Gelişim sağlayabilmek için istikrarlı yaklaşım sağlanmasını umuyoruz. Birleşik Krallık sosyal hizmet görevlilerini diğer ülkelerde yapılmış değerlendirmeleri tekrar yapmaları için Avrupa'nın dört bir yanına gönderemeyiz.”

Bu proje çocuk koruma eğitimini 5 birim ile ortaya koymakta: değerlendirmeler ve müdahaleler; teoriyi uygulamaya dahil etmek; iyi bir süpervizyon da dahil olmak üzere uygulama becerilerini geliştirmek; ötekileştirilmiş aileler ve çocuklar ile ortak üretim; temel değerlerin ve etik kurallarının uygulamaya geçirilmesi. Her Avrupa kurumu kendi ülkesi için, daha kapsamlı sosyal hizmet eğitimlerine katkı sağlayacak bir araç olarak birer örnek durum çalışması geliştirecek.

Çocukların Avrupa sınırlarına yönelik kitle hareketi hala devam ediyor ve muhtemelen yakın gelecekte de azalmayacak. Rigby “Benim endişem, aşırı Anglomerkezci bir yaklaşım izleyip başkalarının doğru olduğunu düşünmediği şeyleri doğruymuş gibi anlıyoruz ve mesele bu değil. Başka ülkelerden öğrenmemiz gereken çok şey var.”

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gamze Gürleyen tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: