Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Bazı Çocuklar İçin Koruyucu Aile Bulmak Çok Daha Zor

Bazı Çocuklar İçin Koruyucu Aile Bulmak Çok Daha Zor

Bazı Çocuklar İçin Koruyucu Aile Bulmak Çok Daha Zor

Bazı Çocuklar İçin Koruyucu Aile Bulmak Çok Daha Zor

Yaşça büyük ve özel ihtiyaçları olan çocuklar, Singapur hükümetinin koruyucu aile havuzunu genişletme çabalarına rağmen zorluklarla karşı karşıya.

Ev kadını Gerrene Toh, beş ay önce evini ve kalbini ilk evlat edindiği çocuğuna, 10 yaşında özel ihtiyaçları olan bir çocuğa açtı.

Gelişim geriliği olan Anne (bu gerçek ismi değil), ailenin evinde bulunduğu ilk iki ay içerisinde hemen hemen her gün öfke nöbetleri geçirdi.

44 yaşındaki Bayan Toh, “ Bir şey istediği şekilde yapılmadığında sinirleniyordu, ve bu bazen en sevdiği yemeğin o akşam yemekte olmaması gibi küçük bir şey olabiliyordu” dedi.

Bazen Anne, dişlerini fırçalamak ya da duş almak gibi işleri yapmayı reddediyordu.

İlk başlarda Bayan Toh’un özel ilgiye ihtiyaç duyan bir çocuğu evlat edinmekle ilgili endişeleri bulunsa ve bazı anlar gerçekten stresli olsa da, zaman içerisinde ödüllerin zorluklarından daha ağır bastığını tecrübe etti. Bugünlerde ise Anne artık sık sık öfke nöbetleri geçirmek yerine sarılmayı seven, konuşkan ve mutlu bir çocuk.

Anne’in en sevdiği etkinlikler Bayan Toh’un yaşları 9-16 arasında değişen üç çocuğuyla yüzme havuzuna gitmek, resim ve boya yapmak.

Aile akşam yemeği için sofraya oturduğunda, Anne onların geçirdikleri günle ilgili sohbetlerine katılıyor.

Bayan Toh, “Yabancı ya da dışardan biri değil. Bizim bir parçamız oldu ve biz de ona farklı davranmıyoruz” dedi.

Anne ile ilgili herhangi bir detay vermek mümkün değil, fakat hükümetin koruyucu aile sayısını 2020 yılına kadar 500’e çıkarma çabalarına rağmen, yaşı büyük ve özel ihtiyaçları olan çocukların koruyucu aile bulmakta zorluk çektikleri göz önüne alındığında, oldukça şanslı olduğu söylenebilir.

Boys’ Town Yöneticisi Bayan Irene Loi, ergenlerin daha fazla davranış sorunlarına ve duygusal ihtiyaçlara sahip olduklarının düşünüldüğünü söyledi. Ayrıca, ergenlerin disiplin konuları ve ergen öfkesi nedeniyle çok daha zorlayıcı olarak algılandığını sözlerine ekledi.

Bunlara ilaveten, özel ihtiyaçları olan çocuklarla ilgilenmek bazı özel beceriler gerektirebiliyor ve bu da muhtemel koruyucu aile sayısını azaltmakta.

Bu gönüllü sosyal yardım kuruluşunda aynı anda 50 çocuk kalabiliyor. Buna, düşük zihinsel beceri, davranış bozukluğu ya da dikkat eksikliği bozukluğu olan  çocuklar da dahil olabiliyor. Kurum, fiziksel engelli çocukları kabul etmiyor.

Boys’ Town, Aile ve Sosyal Gelişim Bakanlığı tarafından evlat edinme projesini desteklemek amacıyla görevlendirilen üç kuruluştan biri. Çeşitli sebeplerden dolayı yakınları ya da akrabaları tarafından ilgilenilmesi mümkün olmayan çocuklar bu projeye dahil ediliyor. Bu çocukların ebeveynleri, fiziksel ya da zihinsel rahatsızlıklar nedeniyle çocuklarına bakamayacak durumda. Bu çocuklar istismar ya da ihmale de maruz kalmış olabilir.

2014 yılında Hükümet, korunmaya ihtiyacı olan çocukların üçte ikisini yetiştirme yurtları yerine aile temelli bakıma yerleştirmek hedefini açıkladı.

Bu yıl Mayıs itibariyle, bu çocukların beşte ikisi, yani 430 çocuk, koruyucu aile yanında. Aile ve Sosyal Gelişim Bakanlığı koruyucu aile yanında olan çocukların büyük bir bölümünün yedi yaşın altında olmasını belirtmiş olmasına rağmen, kaç tanesinin yedi yaşından büyük olduğu ya da özel ilgiye ihtiyaç duyduğu bilinmiyor.

Aile ve Sosyal Gelişim Bakanlığı Çocuk Bakım Hizmetleri Direktörü Audrie Siew, daha fazla aileye özellikle yaşı büyük çocuklar, ergenler ve özel ihtiyaç sahibi çocuklarla ilgili sorumluluk alma konusunda çağrı yaptı. Siew, yaşı büyük ve korunmaya ihtiyacı olan çocukların bebeklere ve 1-3 yaş arası çocuklara kıyasla renkli kişiliklere sahip olmalarının bir artı olabileceğini sözlerine ekledi.

Aile ve  Sosyal Gelişim Bakanlığı, yarın Punggol Waterway Point’da Koruyucu Aile Haftası’nda yapılacak olan gösterimde koruyucu aileliği tanıtacak.

Bu makale basılı olarak, “Bazı çocuklar için koruyucu aile bulmak çok daha zor” başlığıyla  24 Eylül 2017 tarihinde The Sunday Times gazetesinde yayımlanmıştır.  

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ömre Özdemir tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.
 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: