Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Bebek P’nin Ölümünden 10 Yıl Sonra Bile Sosyal Hizmet Görevlileri Hala Günahkeçisi

Bebek P’nin Ölümünden 10 Yıl Sonra Bile Sosyal Hizmet Görevlileri Hala Günahkeçisi

Bebek P’nin Ölümünden 10 Yıl Sonra Bile Sosyal Hizmet Görevlileri Hala Günahkeçisi

Bebek P’nin Ölümünden 10 Yıl Sonra Bile Sosyal Hizmet Görevlileri Hala Günahkeçisi

Ray Jones

Haftalar süren ihmal ve kötü muamele sonrasında, 17 aylıkken hayatını kaybeden ve Bebek P olarak bilinen Peter Connely’nin ölümünün üzerinden 10 yıl geçti. Annesi, Tracey Connelly ve annenin erkek arkadaşı Stephen Barker ile Barker’ın erkek kardeşi Jason Owen Peter’in ölümüne neden olmaktan ya da izin vermekten dolayı ayrı ayrı suçlu bulunurken, Peter’i esasen kimin öldürdüğü muamma olarak kaldı.

Sun Gazetesinin sosyal hizmet görevlilerini ve onların yöneticilerini hedef alan “adalet için kampanya” çağrısının hemen sonrasındaydı. “Ellerinde Kan” başlıklı haberde, gazete kuzey Londra’da Peter’in yaşadığı ilçede çocuk hizmetleri alanında çalışan herkesin işten çıkarılmasını talep etti. Söz konusu talep daha sonra Haringey Konseyi ve Çocuklardan Sorumlu Bakanı olan Ed Balls tarafından hayata geçirildi.   

Bebek P vakası kötüye kullanma ya da ihmal nedeniyle hayatını kaybeden başka çocuklara ilişkin hazırlanan raporlarda bir mihenk taşı oldu. Ancak, halen esas yanıtın doğrudan sosyal hizmet çalışanlarına odaklanmak suretiyle yanlış şekillendirildiği ve hatalı olduğu, polis başta olmak üzere, çocukların korunması alanında çalışan diğer sorumluların hatalarının örtbas edildiği konusundaki kabul oldukça sınırlı.

Medya, Haringey Konseyinin daha sonra Çocuk Hizmetleri Direktörü olacak olan Sharon Shoesmith başta olmak üzere, sosyal hizmet görevlilerinin rolüne odaklandı. 2011 yılında sonuçlanan Temyiz Mahkemesi Shoesmith’in günah keçisi ilan edildiğine hükmetti.

Peki buna karışanlara ne oldu? Connely ve Owen hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldılar; ancak serbest bırakılma ruhsatındaki hükümleri çiğnedikleri gerekçesiyle tekrar hapse atıldılar. Aralarında en uzun hapis cezası alan Barker ise hapiste kalmaya devam etti.

Great Ormond Street Hastanesinin yönetimindeki pediatri servisi başta olmak üzere sağlık hizmetlerinin rolüne ilişkin endişeler ise başlangıçta dikkatten kaçtı. Yalnızca vekalet eden bir pediatristin kusurlu uygulamaları ile söz konusu pediatristin zaman sınırı olmak kaydıyla meslekten ihracı üzerinde duruldu. Ancak bir muhbirin ihbarı ile hastalar için ciddi risk potansiyeli bulunan hususların üst düzey yöneticiler tarafından ele alınmadığı ve kabul edilmediği, hizmetin oldukça kötü bir şekilde sağlandığı ortaya çıktı.

Peter’in daha önceki yaralanmalarına ilişkin iki başarısız adli soruşturma yürüten polislerin isimleri ise, sosyal hizmet uzmanlarının aksine, kamu ile paylaşılmazken, bahsekonu polislere ilişkin haber neredeyse hiç yapılmadı. Hiçbir polis memuru ile ilgili olarak disiplin cezası uygulanmadı.  

Son yıllarda, her nasılsa, polisler ile medya arasında yeni bir ayar sağlanmış gibi görünüyor. Telefon korsanlığına ilişkin Leveson tahkikatı ve Hillsborough soruşturması, basın, polis ve politikacılar arasındaki bencil, asalak ilişkiyi gözler önüne serdi. Gazeteler, şu anda, Rochdale, Rotherham ve başka yerlerdeki istismar ve çocuk cinsel sömürüsüne ilişkin yapılan haberlerin de gösterdiği gibi, polislerin hatalarını eleştirmek hususunda daha istekli görünüyor.

Bebek P’nin öyküsünü şekillendirmekte suça karışan politikacıların kaderi ise muhtelif görünüyor. David Cameron 2007 yılında muhalefet lideriydi. Michael Gove gölge Çocuklardan Sorumlu Bakandı. Her ikisi de sosyal hizmet uzmanlarına yöneltilen düşmanca haberlere katkıda bulundular.

Cameron Başbakan, Gove ise Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Shoesmith’i Çocuk Hizmetleri Yöneticiliği görevinden alan Balls ise halihazırda politikacı olmamakla birlikte, bir şov programında yaptığı dans gösterisinin ardından “ulusal değer” oldu.

Bir başka deyişle her birisi kamudaki kazançlı rollerini sürdürdüler. Sosyal hizmet uzmanlarının aksine. Sosyal hizmet uzmanları ve onların çocukları korku ikliminde yaşadılar, tehditlere maruz kaldılar. Direktörden sahada görev yapan sosyal hizmet uzmanına kadar tüm yönetim kademeleri Haringey Konseyi tarafından işinden edildi. Meslekten ihraç edilmemelerine sosyal hizmet uzmanları denetçileri tarafından hükmedilmesine rağmen hiçbirisi tekrar çocuk sosyal hizmetlerinde çalışma imkanı bulamadı.

Geçtiğimiz 10 yıl tasarruf tedbirleri sonucunda incinebilir çocuklar ve aileleri daha da fakirleşti. Sure Start, çocuk merkezleri ve gençlik hizmet merkezlerine ayrılan kaynakların hepsinde kesintiye gidildi. Aileler daha önceki aşamalarda yardım elde etmek yerine sıklıkla çocuk koruma ağına yakalanıyor.

Çocuk korumasına ilişkin soruşturmalar %93, çocuk koruma planları %72 oranında artış gösterirken, mahkemelerdeki koruma davaları %130’larla sarsıcı oldu. Bu durum Hükümetin belediye meclislerine ayrılan fonları %40 oranında azaltmaya karar verdiği ve daha fazla kesintinin de beklendiği bir ortamda sosyal hizmet görevlileri ve diğerleri için inanılmaz bir iş yükü artışını ifade ediyor.

Yerel yetkililerin ve sosyal hizmet görevlilerinin mücadeleye başlamasıyla, hükümet bu durumu çocuk sosyal hizmetler alanını ve çocuk korumasını ticari piyasaya dönüştürmek için bir gerekçe olarak kullandı.

Yani, Peter’in ölümünden 10 yıl sonra, esas işlevi çocukları korumak olan sosyal hizmetlerin özelleştirildiği bir ortamda, Peter gibi çocuklar daha fakir, yardıma erişimleri daha az ve giderek daha gergin hale gelen sosyal hizmetler görevlilerine daha bağımlı hale geldiler. Öte yandan, bu durum, muhtemelen Sun Gazetesi tarafından anlatılan bir hikaye değil.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Burcu Menteşoğlu Tuncer tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: