Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Güney Kore nin Kavuşamayan Anne ve Çocukları

Güney Kore nin Kavuşamayan Anne ve Çocukları

Güney Kore nin Kavuşamayan Anne ve Çocukları

Niçin Bebeğimden Vazgeçtim?

Güney Kore’de bekar bir anne olmak utanç verici olarak görülüyor bu yüzden çok sayıda genç kadın çocuklarına bakamayacağını düşünüyor. Fakat evlat edinmeyle bağdaştırılan bir toplumsal damga da var. Sonuç olarak, bu çocukların çok büyük bir çoğunluğu hiçbir zaman evlat edinilmeyecek.

30’larının ortasında bir kadın, Jiyoun, bebeğinden vazgeçtiği yürek sızlatan kararını -ki bu karar onu neredeyse intihara sürüklüyordu- neden aldığını, BBC’den Yalda Hakim’e anlattı. Jiyoun’un ailesi hala bebeği hakkında hiçbir şey bilmiyor.

Video: Jiyoun hamile kaldığında bir ilişkisi vardı. Kısa bir süre sonra erkek arkadaşı onu terk etti. Bir çocuğu evlilik dışında ve bir başına büyütme konusundaki baskılar nedeniyle bunu yapmasının imkansız olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden Jiyoun zor bir karar aldı.

Jiyoun: Ondan(kızımdan) vazgeçmeyi zaten aklıma koymuştum. Çünkü bunun benim gibi biri için çok zor olacağını biliyordum. Sosyal Hizmet uzmanı bebeğini gördüğünde fikrini değiştireceksin dedi. Ama ben kararlıydım.

YH: Bebeğini sana verdiklerinde, bebeğini kucağına aldığında onu bırakmayı düşündün mü?

J: Doğum yaptıktan hemen sonra bebeğimi bana verdiklerinde, çok hoş sevimli bir bebekti, sadece onunla daha fazla vakit geçirmek istedim. Bu yüzden onu bir buçuk ay yanımda tuttum ve her gece uyuyuncaya kadar kendi kendime ağladım. Çok aşağılık hissettim. İntiharı düşündüm. Bebek giderek daha fazla görünüyordu. Çok stresliydim, uyuyamıyordum. İşe giderken sürekli geçtiğim bir köprü var. Birçok kez oradan atlamayı düşündüm. Hayata devam etmek için bir sebep bulamadım.

YH: Kızını daha sık düşünmelisin.

J: Onu zaten çok sık düşünüyorum ama onu düşünmemeye çalışıyorum. Hala cep telefonumda onun fotoğrafları var. Onu her gün görebilmek için fotoğraflarını silmedim. Fotoğraflara her baktığımda onu özlüyorum.

Jiyoun’un kızı şimdi evlat edinildi ve yeni ailesi ile güzel bir şekilde yaşadığı düşünülüyor.

Güney Kore’de yapılan son yasa değişikliği tüm doğumların kayıtlı olmasını gerektiriyor. Bu ayrıca doğumun annenin üzerine kayıtlı olacağı ve potansiyel işverenlerin bunu görebileceği anlamına geliyor.

Bazı kadınlar gizli bir şekilde doğum yapmış ve çocuklarını terk etmiş bekar anneler olarak tanımlanmaktan kaçınmada oldukça kararlılar. Seul eteklerinde bulunan Jusarang Halk Kilisesi'nden Pastor Jong-Rak nereye danışacağını bilemeyen annelere bu işlemi güvenli ve gizli bir şekilde yapmalarını sağlayan bir bebek kutusu hazırladı.

Video: Seul’un Kuzeybatısı’ndaki bu kiliseye haftada 4 ya da 5 bebek terk ediliyor. Bebekler, bebek kutusu olarak adlandırılan kutuya anonim olarak bırakılıyor. Kilisedeki görevli kutuyu altı yıl önce kapısına bir bebek bırakıldığında inşa etmeye karar veriyor

Muhabir: Görevli bana kutunun nasıl çalıştığını gösterdi. Kutunun kapağı açılıp içeri bir bebek bırakıldığında, kutunun içerisindeki iki sensörlü kamera bebeğin oraya bırakıldığını haber veriyor. Ve bebeği diğer taraftan alıyorlar. (Bebek konduğu zaman zil çalıyor.)

Bebeklerini bırakan kadınların yüzde altmışı bekar anneler. Kilise görevlisi annelerin bebeklerini terk etmesindeki asıl sorunun bekarken bir bebek sahibi olmanın  anayasa ve insanlar önünde küçük düşürücü görülmesi olduğu kanaatinde. Bebek kutusunun yapılmış olması ise bebek terklerini kolaylaştırdığından durumu daha da kötüleştiriyor. Kilise görevlisi ise sadece gidecek hiçbir yeri olmayanlara yardım ettiğini söylüyor.

Kilise Görevlisi: Kore’de evlenmeden çocuk sahibi olmak hem kız için hem aile için utanç verici bir durum. Kızın hayatını mahvedecek bir şey bu. Bu mekanizma kurulmamış olsa, bebekleri sokaklara terk edecekler. İnsan evladı sokağa atılacak bir çöp değildir. Bazı insanlar yaptığımızın illegal olduğunu söylüyor ama hayır, değil. Birini boğulurken görsek yanından yürüyüp geçmeyiz, yardım ederiz. Bir hayat kurtarmak nasıl illegal olabilir?

Güney Kore’de seks hakkında açıkça konuşmak ise bir tabu ve okullarda seks eğitimi kısıtlı. Bu yüzden çoğu genç insan korunma hakkında çok az şey biliyor.

Bir genç; Suji. İlk kez ilişkiye girdiğinde hamile kaldı. Bunu annesi dışında herkesten saklıyor. Şimdi , çocuğuyla ne yapacağı konusunda bir ikilemle karşı karşıya kalmış durumda.

Video: Suji ergenlik döneminde ilk kez ilişkiye girdiğinde hamile kaldı…

S: Hamileliğim hakkında ne yapacağımıza dair çok uzun süre endişe duyduk. Annemin haberi olmadan nasıl kürtaj yaptırabilirim diye düşündüm. Erkek arkadaşım bebeği aldırmamam için beni ikna etti. Bizim sorumluluğumuzu alacağını söyledi. Fakat bu boş bir sözdü. Fikrini değiştirdi. Bebeğe sahip olmak istedim ama annem dışında ailemin geri kalanı hamile olduğumu bilmiyordu. Yarın öğleden sonra saat 5’te sezaryen olacağım. İnsanların benim durumumda olanlara karşı niçin ön yargılı olduklarına anlam veremiyorum. Eğer geri dönebilseydim, hamileliği önleyici yöntemleri kullanırdım ama yapamam. Doğum kontrolü hakkında bilgim yoktu. Bu yüzden hamile kaldım. Bebek olduktan sonra başka biriyle tanışabilirim fakat kolaylıkla bir cinsel ilişkiye girmeyeceğim. Asla! Seksten korkuyorum.

Suji bir kız bebek doğurdu. O hala kızını yanında tutup tutmayacağına karar vermedi.

Hükümet bekar annelere bir miktar yardım sağlıyor ancak bu yaşamak için yeterli değil. Bir hükümet yetkilisi olarak Kore Evlat Edinme Hizmetlerinin başkanı Un-Hang Shin, onlara tam anlamıyla yardım edebilmek için daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Un-Hang Shin: Tutumlarımızı değiştirmemiz kolay değil. Bekar anneler ve onların çocukları üzerinde sosyal bir damgalama var ancak hükümet aileye yardım sağlarsa bu sosyal tutumun değişeceğini düşünüyorum.

Geçmişte çok sayıda istenmeyen çocuk yabancılar -çoğunlukla Amerikalılar- tarafından evlat edinildi fakat yasa bunu daha zor hale getirecek şekilde değiştirildi. Çoğu Koreli hala evlat edinmeye istekli değil bu yüzden binlerce çocuk 18 yaşına kadar yetiştirme yurdunda kalacak. Toplumsal baskıyı görmezden gelmeye karar vererek evlat edinen bir çift; Sook-Hwa Kim, bu seçimi hakkında Yalda Hakim’e konuştu. Onun evlat edinilen kızı Sung Eun da sınıf arkadaşlarından aldığı tepkileri anlattı.

Video: Sook-Hwa Kim ve kocasının 2 oğlu var. Sook-Hwa’nın kocası bir kızı olmasını çok istiyordu. Kocası evlat edinmelerini önerdi. Böylece Sung Eun sevgi dolu bir aileye girmiş oldu.

Sook: Diğer insanların evlat edinmeyle ilgili ne düşündüklerini çok fazla umursamadım. Bu bizim ailemizin meselesidir. O halde niçin evlat edinme konusunda bu farklı olsun ki? Onu ilk kez görüşümün nasıl bir şey olduğunu ona açıklamaya çalıştım. Onu kucağıma aldığımda çok sevimliydi, tıpkı bir melek gibiydi. İlk buluşmamız hakkında hatırlayabildiğim her şeyi ona söyledim. Bunun benim için ne kadar önemli olduğunu anlamasını istedim. Ona evlat edinmenin bebek sahibi olmak isteyen ebeveynlerle, ebeveyni olmayan bebeklerin buluştuğu yer olduğunu söyledim. Ve biz bu şekilde bir aile olduk. O günden beri ne zaman bana bir kart verse üzerine beni doğurduğun için teşekkür ederim yerine beni evlat edindiğin için teşekkür ederim yazıyor.

Çocuk: Çünkü annem asla bunu benden bir sır olarak saklamadı. Arkadaşlarıma evlat edinildiğimi söyledim ve bu beni özgürleşmiş hissettirdi. Bazı çocuklar benimle alay ediyor ama ben onları görmezden geliyorum. Anneme çok minnettarım. Tamam mı? Doğru yaptım mı?

Jiyoun ve Suji isimleri kadınların gizliliğini korumak için değiştirilmiştir.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gamze Yalçın tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.


 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: