Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Kurum Deneyimi Olanların Sesi Sistemi Dönüştürecek Güce Sahip!

Kurum Deneyimi Olanların Sesi Sistemi Dönüştürecek Güce Sahip!

Kurum Deneyimi Olanların Sesi Sistemi Dönüştürecek Güce Sahip!

Kurum bakımından ayrılanların deneyim aktarımı var olan hizmetleri değiştirecek güce sahip!

Yetiştirme yurdunda büyüyen bireyler hala toplumun en çok ihmal edilen ve etiketlenen grubu. Dolayısıyla eğitimden evsizliğe, suçluluktan zihinsel sağlığa kadar pek çok alanda akranlarına kıyasla daha zayıf olmaya devam ediyorlar.

Gün geçtikçe daha çok anlaşılıyor ki, bu durum kişilerin değil sistemin başarısızlığından kaynaklanıyor. Fakat artık hikaye değişiyor. Örneğin İskoçya‘da 1000 Ses kampanyasıyla desteklenen, kurum bakımı sistemi ile ilgili ayrıntılı bir çalışma başlatılması gibi yeni gelişmeler kaydediliyor. İngiltere’de de bir koruyucu aile araştırması yolda.

İki inceleme de kurum deneyimi olanların seslerini yükseltmeye yoğunlaşıyor. İskoçya’daki araştırmanın başkanı Fiona Duncan, “incelemenin karmaşıklığına ve konunun zorluğuna rağmen çocuk ve gençlerin çocuk koruma sistemi deneyimlerinden kaynaklanan tecrübeleri, gerçekten önemli olan konulara odaklanmayı sağlayacaktır.” diyor.

Hayatta ancak bir kez ciddi anlamda ihtiyaç duyan bir grup insana yardımcı olma fırsatımız oluyor. Şimdiye dek birçok kez yasal ve kurumsal düzenlemeyle koruma altında bulunan çocukların deneyimleri iyileştirilmeye çalışıldı. Bazıları diğerlerine kıyasla daha etkili oldu.

Yine de aslında önemli olan tek şey çocukların kurum bakımıyla tam olarak nasıl karşılaştığı. Ben koruma altında yedi yıldan fazla zaman geçirdim ve bu süreçte iyiyi de, kötüyü de ve çirkini de gördüm*.  Fakat ben sadece tek bir sesim. Daha duyulması gereken binlercesi var ve şimdi buna imkân sağlayan bir platform var. Eğer dinlersek, bu seslerle Birleşik Krallığın geleceğini şekillendirebilir ve dünyaya bir örnek oluşturabiliriz.

Yurt deneyimi olan gençlerden rica ediyorum; eğer hazırsanız, deneyimlerinizden bahsedin. Güzel olanı da, kötü olanı da paylaşın. Bunun aynı zamanda hem zor hem özgürleştirici bir deneğim olduğunun ve genellikle ikisi birden de olduğunun farkındayım. Fakat buna değiyor. Hikâyenizi paylaşarak, kurum bakımının dönüşmesinde başkaları için önemli bir rol oynamış olacaksınız.

Bu sadece gençler için geçerli değil. Koruma altında yetişmek yaralayıcı biçimde zor olabiliyor. Tanıdığım birçok yetişkin büyürken etiketlenmeye maruz kalmaları nedeniyle derin bir utanç duygusuyla yaşıyor. Fakat artık bu deneyimi yaşamış olan yetişkinlerin sektöre katkısı anlaşılıyor. Who Cares? İskoçya** oluşturduğu mezun grubuyla kurum bakımında yetişmiş, ilham veren ve popüler yetişkin profillerini yazmaya başladı. Bu yetişkinler kurum deneyimi sonrası hayatta kalmanın hatta kendini oldukça iyi yetiştirmenin gayet mümkün olduğunun kanıtı.

Deneyim yansıtmaya zaman ayırmak ve kurum dosyasına erişmek yetişkinlere çok değerli bir fırsat sunuyor. Siz aynı zamanda rol modelsiniz. Bu biricik deneyiminizi paylaşarak bir miras bırakın.

Hem İskoçya hem İngiltere’de yapılan çalışmalar kurum bakımı deneyimi olan çocukları dinlemeye adanmış durumda. Sizi neler cesaretlendirdi? Neler yıldırdı? Neler korkuttu? Koruyucu aileler, öğretmenler, sağlık çalışanları, sosyal hizmet uzmanları ve herkes için konuşma ve sesini duyurma zamanı. Güvenilir yetişkinler olarak, sizler de çocukları bu incelemelere katkıda bulunmaya teşvik etmek ve desteklemek için benzersiz bir konuma sahipsiniz.

Birleşik Krallık’da kurum bakımında kalanların yaşadığı zorluklar eşsiz değil, kurum bakımının başarısızlığı küresel bir sorundur. Fakat daha iyisini yapmak zorunda olduğumuzu kabul ederek, ve toplanmakta olan geri bildirimler sayesinde, toplumun en korumasız çocuklarını destekleyen bir örneğe liderlik etme fırsatımız var.

Görüşmelerin ne kadar sahiplenildiğiyle ve görüşmelere verilen katkının niteliğiyle birlikte sonuç şekillenecek. Hadi şimdi sevgiyi büyüten ve gerçekten çocukları destekleyen ve buna önem veren bir bakım sistemi için sesimizin kuvvetli çıktığından emin olalım.

*“The Good, the bad and the ugly” filmine atıf yapıyor

** Who cares? Hem kim umursuyor hem de kim bakıyor anlamına gelmekte.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gizem Kalkan tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçeye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın. 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: