Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Sosyal Hizmet Uzmanları Siyasi Aktivist Olmalı Mı?

Sosyal Hizmet Uzmanları Siyasi Aktivist Olmalı Mı?

Sosyal Hizmet Uzmanları Siyasi Aktivist Olmalı Mı?

Sosyal Hizmet Uzmanları Siyasi Aktivist Olmalı Mı?

Akademisyenler ve savunucular göçmenlik gibi konuların yeni bir uygulama vizyonu gerektirdiğini söylüyor.

 

Calais'in dağıtılmış göçmen kampında gönüllü olarak çalışan Dr. Lauren Wroe yeni bir sosyal hizmet türü keşfetti. Çocukların İngiltere'de sığınma talebinde bulunmalarını destekleyen çalışmalarıyla yerleşik halkın güvenini kazandı ancak dik bir öğrenme eğrisi olduğunu itiraf etti.

"Başkalarının özgürlüğünü desteklemek için, kendimizi özgürleştirmeye ihtiyacımız var." diyor.

“Göçmenler, çatışmalar, devlet politikaları ve dini aşırılıklarla ortaya çıkan savaşlardan ve yoksul yerleşim bölgelerinden kaçıyorlar, ancak sınırlarımıza vardıkları zaman onlara bu sorunları önümüze getiren istenmeyen saldırganlar gibi davranılıyor. Bu kurbanı mutlak en kötü hal ile suçlamaktır.”  Onun sonucu - sosyal hizmet uzmanlarının siyasi eylemciler olabileceği – onu mülteci adaleti kampanyasının bir parçası olarak Sınır Tanımayan Sosyal Hizmet Uzmanlarına yardım etmeye yöneltti.

İsrailli sosyal hizmet akademisyeni Orit Nuttman-Shwartz, sosyal hizmet müfredatının, küreselleşmenin ötekileştirilmiş nüfus üzerindeki etkisine adapte edilmesi gerektiğine inanıyor. "Bu savunduğum, sosyal hizmetlerin çok farklı bir vizyonudur." diyor.

"Müfredat, göçün bize sağlamayı zorlaştırdığı bilgi ve girişimleri değil, aynı zamanda eğitimcilerin ve kursiyerlerin sosyal zihniyetlerinin de ele alınmasını sunmalıdır."

Ancak, hızlandırılmış çocukların sosyal hizmet uzmanı eğitim programı Frontline’nın West Midlands bölgesel başkan olan Lisa Hackett, sosyal hizmet uzmanlarının her zaman kendi bilgilerine ihtiyaç duyduklarını söylüyor: “Sosyal hizmet eğitimi, öğrencilerin kendi değerlerini ve inançlarını incelemelerini, toplumsal farklılıklar ve bunların temelinde yer alan faktörler hakkında nasıl hissettiklerini inceleyen bir objektif sunmaktadır.”

“Sosyal hizmet uzmanları ayrıcalıklı bir konumdalar, çünkü değerlerini ve inançlarını az sayıda insanın yapabileceği şekilde incelerler.”

Bu tür bir öz denetim, Mart ayındaki güney Londra otobüs durağında bir çete tarafından saldırıya uğrayan Kürt-İranlı genç sığınmacı Reker Ahmed'inki gibi davalara yanıtlarını bildiriyor.

“Bilinçsiz bir şiddet olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak önemli olan bunu açıklamaktır." diyor Hackett. Eğer öfkeli olmayı sürdürürsek, anlayışa sahip olamayız. Neden genç insanlar harekete geçmek zorunda hissetmektedir? Belki de onlar yaşam şansları açısından kendilerini toplumun dışında hissetmekteler.”

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Tuğçe Keskiner tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: