Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Evlat Edinilmiş Çocuklar Tarafından Seçilmiş Evlat Edinme ile İlgili En İyi 10 Kitap

Evlat Edinilmiş Çocuklar Tarafından Seçilmiş Evlat Edinme ile İlgili En İyi 10 Kitap

Evlat Edinilmiş Çocuklar Tarafından Seçilmiş Evlat Edinme ile İlgili En İyi 10 Kitap

Ulusal Evlat Edinme Haftasında evlat edinilmiş çocukları ve ailelerini konu alan en iyi çocuk kitapları neler dedik?

Tracy Beaker'dan Park Kaleci Percy'ye, evlat edinilmiş çocukların ve gençlerin en beğendiği 10 kitap:

Ulusal Evlat Edinme Haftası'na dikkat çekmek için, Coram Çocuklar Derneği, evlat edinilmiş çocuklar ve çeşitli yaşlardaki gençler tarafından önerilen ve incelenen toplam 10 eseri bir araya getirdi. Kendileriyle özdeşleştirebildikleri ve evlat edinme deneyimlerini ve kendileri ile ilgili ortaya çıkan bazı sorunları yansıttıklarını hissettikleri kitapları seçtiler.

 

 1. Jill Seeney, Morris ve Büyük Endişeleri

Tüm küçük çocukların endişeleri vardır, ancak koruma altındaki çocuklar, sürekli ve istikrarlı aile yaşamının güvencesinden ve güvenliğinden yoksun olduğundan daha fazla endişeye sahip olabilirler. Küçük çocuklar için olan bu renkli resimli kitapta  Köstebek Morris, sorunları hakkında konuşmanın ve diğerlerinin yardımıyla endişelerini dile getirmenin, korkularını saklamaktan daha yararlı olduğunu fark eder.

“Bu kitabı beğendim, çünkü Morris’in arkadaşı ona kötü örümcek ve büyük kurbağadan kurtulması için yardım etti! En sevdiğim karakter Morris, çünkü ben köstebekleri severim (fakat benim büyükannem bahçesini kazdıkları için onları sevmiyor!). Morris için üzülüyordum, çünkü endişeleri yüzünden uyuyamıyordu, ancak içindekilerini ve hissettiklerini paylaşınca endişeleri azaldı.”- Cameron,  4 yaşında.

“Bu kitabı beğendim, çünkü Morris ağaca büyük endişelerini fırlattı ve endişeleri havai fişeklere dönüştü. Favori karakterim Nightingale'di, çünkü problemi dinleyerek çözdü. Bu kitabı başkalarına tavsiye ederim, çünkü eğlenceli. Bunu kendi başıma okudum. ”- Albert, 6 yaşında.

 

 1. Michelle Bell, Elfa ve Bir Kutu Anı

Koruma altındaki çocukların ayrılık, kayıp ve bazı travmatik olaylardan dolayı daha fazla olumsuz anıları olabilir. Bu etkileyici resimli kitapta, fil Elfa, anılarını paylaşmanın ve iyi şeyleri hatırlamanın, onları saklı tutmaktan daha yararlı olduğunu keşfeder.

“Bu kitabı seviyorum, çünkü Elfa'nın benim gibi bir anı kutusu var. En sevdiğim karakter Elfa, özellikle de küçükken ve  sevimli göründüğü için Ellie lekeleri varken! Bu kitabı annemle okumayı seviyorum. Elfa’nın arkadaşı Marvin’in onun anı kutusunu doldurmasına yardım etmesi beni mutlu ediyor. Anı kutuları çok özeldir, çünkü hepsi sizinle ilgilidir ve evimizdeyken onların ne kadar önemli olduklarından bahsederiz.”- Cameron, 4 yaşında.

“Bu kitabı beğendim, çünkü Elfa anılarını Marvin'le paylaştı. En sevdiğim karakteri Marvin'di, çünkü anılarını paylaştı. Ayrıca Marvin, kayıp anıları da buldu. Bu kitabı diğer insanlara tavsiye ediyorum, çünkü mutlu bir sonu vardı.”- Albert, 6 yaşında.

 

 1. Jacqueline Wilson, Tracy Beaker’ın Hikayesi

Tracy’nin kendi sözleriyle anlatıldığı Jacqueline Wilson’un son derece popüler kitap serileri, çocuk yuvasında yaşayan ve kendisine ait gerçek bir evinin olmasını isteyen 10 yaşında zengin bir hayal gücüne sahip, çabuk sinirlenen bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Dokunaklı ve eğlenceli.

“Tracy Beaker'ı seviyorum, çünkü o koruma altında yaramaz bir kız çocuğu ve beni güldürüyor. Benim gibi arsız bir şey, ama ben kızgın olduğumda o kadar ileri gitmiyorum! Benimle aynı şeyleri yaşayan birisini okumak güzel. Keşke Jacqueline Wilson ile tanışabilseydim.”- Phoebe,  10 yaşında.

 

 1. Joe Griffiths ve Tony Pilgrim, Parkta Piknik

Jason’ın doğum günü ve parkta her çeşit aileden gelen pikniğinde çok sayıda misafiri var.

“Bazen anne, baba ve kardeşleri olduğu için arkadaşlarımdan farklı hissediyorum. Bu kitap  farklı ailelerin olduğunu ve hepsinin mutlu, güvenli olduğunu ve birbirini sevdiğini gösteriyor. Bu en önemli şey. Yani şimdi birisi bana kötü bir şey söylerse, ona  ailemle mutlu olduğumu söylerim, sonra kaçarım ve oynarım.”- Oliver, 10 yaşında.

“Onun doğum günü partisini çok beğendim, çünkü sonunda hediyelerini açtı ve hediyelerinin ne olduğunu merak ettim. Jason'ı seviyorum, çünkü 5 yaşında bir fotoğrafı var ve ben 5 yaşındakileri seviyorum ve onlarla oynayabiliyorum. Ve ben onlarla sadece okulda oynuyorum.”- Ayeesha, 5 yaşında.

 

 1. Susan Bagnall, Teazlelar’ın Bebek  Tavşanı

Teazle tavşanlarının nasıl bir bebek tavşanı evlat edindiğini anlatan ve küçük çocuklara evlat edinme konusunu nazik bir şekilde aktaran bir hikaye kitabı.

“Teazlelar dans ettiğinde hoşuma gitti, çünkü kendi erkek ya da kız çocuklarını alacakları için mutlulardı ve müzik yapan kuşların resmini beğendim” - Danny, 5 yaşında.

 

 1. Judith Foxon, Nutmeg Evlat Ediniliyor

Küçük bir sincap olan Nutmeg, küçük kız kardeşi ve erkek kardeşinin, anneleri onlara bakamayacağı ve onları güvende tutamayacağı için ayrılık ve koruma süreçlerinden geçerek sonrasında yeni  bir aileyle yaşama hikayesi .

“Bunu 5 yaşımdayken okudum. Bu kitabı çok beğendim, çünkü bir çok yönden onunla ilişki kurabiliyordum ve bir kitapta sadece bir sincap olsa bile başka birinin beni anladığını hissettim. Daha küçükken, Nutmeg'in yeni ebeveynleri tarafından evlat edinilmesine izin veren bir hakimi sembolize ettiği için en çok ormandaki baykuşu sevdim. Ve benim için bu önemliydi. En çok Nutmeg'le özdeşleştim, küçükken ne yaşadığımı bildiğini hissettim ve aynı benim  gibi mutlu bir ailede son buldu hikayesi.

Kitapta bahsedilen bütün meseleleri, yaşamak için güvenli bir eve sahip olmama, yeteri kadar yiyecek olmaması vb. gibi, ben de yaşadım. ”- Kelsey, 17 yaşında

 

 1. Lauren Child, Charile ve Lola: Bir Daha Asla Domates Yemeyeceğim

Charlie ve Lola kardeşler ile ilgili klasik resimli kitap, aynı zamanda popüler bir çizgi film haline getirilmiştir.

“Bu kitabı üç buçuk ila beş yaş arasında okudum. Kendimi ve kardeşimi karakterler olarak görebiliyordum. İlginç fikirler komikti, Charlie kızkardeşini ilginç ve yaratıcı bir şekilde ikna ediyor. Bütün çocuklar bunu okumalı.”- Gemma, 19 yaşında.

 

 1. Nick Butterworth, Kurtarma Partisi (Percy’nin Parkından Hikayeler)

Park bekçisi Percy’nin izin gününün, küçük bir tavşanın kazaya uğramasıyla kesintiye uğradığı yürek ısıtan bir hikâye. Percy'yi kurtarmaya!

“Bunu üç ila sekiz yaşımdayken okudum ve hala hoşuma gidiyor. Percy evlat edinen bir ebeveyn gibidir, çünkü sincabı önemser ve daha iyi olmasına yardım eder. Yeni bir ailenin parçası olmak gibi. Kolu kırık olan küçük sincabı sevdim ve Percy onu iyileştirdi ve sonra diğer tüm hayvanlar da ona yardım etmeye geldi; böylelikle yalnız kalmadı ”- Kayleigh, 15 yaşında.

 

 1. Becky Edwards, Dünyadaki En Değerli Hediye

Mia'nın anne ve babasından farklı saç ve göz rengi vardır. Neden? Bu sade ve güven verici  kitap, küçük bir kız ve onu evlat edinen annesi arasında geçen diyalogda, evlat edinilen çocukların sorularını ele alıyor.

“Annem beni küçük oğlu olarak seçtiğinde mutluydum, ama aynı zamanda korktum. Annem bana bu kitabı altı yaşımdayken okudu, birlikte okuduk geceler boyunca ve uyumamı sağladı. Kitabı sevdim, çünkü beni özel ve mutlu hissettirdi. - Oliver, 10 yaşında.

“Evlat edinilen çocuklar bu kitabı beğenir, çünkü evlat edinmeyi özel yapıyor. Aynı zamanda bazen üzgün ve sinirli olmanın normal olduğunu söylüyor. ”- Teddie, 6 yaşında.

 

 1. Jill Seeney, Rufus İçin Güvenli Bir Yer

Kedi Rufus ona bakan,  onu en sevdiği yiyecekler ile besleyen ve sık sık kucaklayan bir aile ile yaşamaktadır. Özellikle sevdiği mavi minderde yatarken mutlu ve güvende hissediyor. Ama o her zaman böyle hissetmedi. Rufus'un daha önce birlikte yaşadığı aile ona karşı hiç de kibar değildi. Geçmişini düşünmek onu sinirlendiyor ve Rufus anılarından kaçmak için mücadele eder. Rahatlayabileceği ve sadece kendi başına olabileceği güvenli bir yer bulmaya çalışır.

“Kitap, hikâyenin hayata geçmesine yardımcı olan iyi görsellere sahip ve evlat edinilen çoğu çocuğun  ilk kez yeni bir eve taşındıklarında çok güvende hissetmemeleri, ancak zamanla daha iyi hissetmeleri açısından bir ilişki kurulabilir. Ve ayrıca ilk taşındığınızda kötü anılarınız olabilir ve bu normaldir. ”- Kelsey, 17 yaşında.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gönüllü Çevirmen Ağı tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: