Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Evlat Edinme, Kurum Bakımında Kalan Çocuklar İçin Tek Seçenek Değil!

Evlat Edinme, Kurum Bakımında Kalan Çocuklar İçin Tek Seçenek Değil!

Evlat Edinme, Kurum Bakımında Kalan Çocuklar İçin Tek Seçenek Değil!

Yerel yönetim sınırlarında çalışan bölgesel evlat edinme ajanslarının kurulması, Kraliçe’nin konuşmasında yer alan çok ilginç bir öneriydi.

Önerilen “okullar ve evlat edinme yasası”; yerel evlat edinme hizmetlerinin birleştirilmesi konusunda başarılı olunamazsa 2 yıl içinde otoriteleri zorlama gücüne sahip olacak.

Evlat edinmeye aday olan kişilerin seçme, değerlendirme ve onaylanma süreci; çocuğun kiminle eşleştirilmesi gerektiği kararı ve evlat edinme destek hizmetlerinin sağlanması bu yasadan etkilenebilir.

Yöneticisi olduğum koruyucu ailelik ve ve evlatlık edinme ajansı Tact, bu önerilerin iyi niyetli ve takdire şayan olduğunu kabul etmektedir. Koalisyon son beş yıldır sosyal hizmetle, özellikle de evlat edinme ile meşgul oldu. Artık bir Sosyal Çalışma Kolejimiz, iki mükemmel sosyal hizmet uzmanımız ve Frontline (Saha) programımız var. Aile ve çocuktan sorumlu devlet bakanı Edward Timpson bu konularla yakından ilgilendiği gibi anlayış ve liderlik de gösterdi. Bu nedenle, yeni hükümetin çocuk sosyal bakımına verdiği önemi umutla ifade eden bir tanıtımla onu yeniden Eğitim Bakanlığı’nda görmek çok iç rahatlatıcı.

Ancak, bölgesel evlat edinme daireleri konusunda Tact merkezlerin kalıcılığını görmeyi tercih etmektedir. Bir kalıcılık seçeneği olan evlat edinmeye sürekli odaklanmak faydasızdır, çünkü evlat edinme çocuk yurdunda kalan çok az sayıda çocuk için bir çözüm olabilecektir.

Koruyucu ailelik, özel vesayet ya da genişletilmiş ailelerdeki diğer düzenlemeler, aileleri ile birlikte kalamayan çocuklar için en çok kullanılan kalıcılık seçenekleridir. Bazı çocuklar için evde bakım en iyi kalıcılık seçeneğidir. Bu seçeneklere eşit derecede önem verilmesi, herhangi bir seçeneğin dışarıya ayrılması veya diğer seçeneklerin üzerinde tutulmaması çok önemlidir. Koruyucu ailelik yoluyla kalıcılık konusundaki son yönlendirmeyi içtenlikle karşılıyoruz, ancak bu yalnızca bir başlangıç.

İdeal olan vakit kaybetmeden tüm çocuklara kalıcılık sağlayacak bir yasal çerçeve görmemizdir. Bu yasal çerçeve, tüm alanlarda entegre edilmiş kalıcı hizmetlerin oluşturulması ve ulusal olarak kabul edilmiş bir kalıcı uygulama ve beceri sistemini içerebilir. Ailelerin kalıcılık için değerlendirilmesi özel bir beceridir; biyolojik aile evindeki riski değerlendirmek ve yönetmekten farklıdır.

Bu nedenle evlat edinmeye aday olan kişilerin, koruyucu ailelerin ve özel vesayet başvurusunda bulunan herhangi bir aileyi veya ilişkili kişileri değerlendiren kalıcı ekipler kurmayı öneririm. Bu kalıcılık uzmanları, biyolojik ebeveynlerini de uygun yerlerde çocuklara kalıcı seçenek olarak değerlendirebilirler.

Tüm kalıcılık seçeneklerinin yerleştirme sonrası desteğe aynı şekilde erişebilmesi de hayati önem taşımaktadır. Koruyucu ailelerimiz ihtiyaç duyduklarında uzmanlarımızdan destek almalarının yanı sıra süregelen bir eğitim ve gözetime tabi tutulmaktadırlar. Evlat edinme, kurum bakımı, biyolojik aileye dönüş gibi tüm kalıcı yerleşimlerin uygun bir destek alması çok önemlidir. Yerleşimi desteklemek ve sorunları önleyebilmek için hepsinin zamanında ve önyargısız desteğe erişmesi gerekir.

Kalıcı yerleşimlerin bozulmasına izin veremeyiz, çünkü bunu önlemek için gereken desteğe ya erişilemiyor, erişilmesi zor ya da bir çocuk korumadan geliyor ve koruyucu aileler yardım istemeye yanaşmıyorlar. Çocuğun ve koruyucu ailenin yaşadığı duygusal süreçler ve çocuğun gelecek yerleştirmelerindeki finansal süreçler son derece önemlidir ve bu nedenle kalıcılık sonrası desteğin doğru bir şekilde sağlanması gerekir.

Kanıta dayalı destek geliştirilmesi, yeni hükümet için en öncelikli konulardan biri olmalıdır. Tact (Koruyucu Ailelik ve Evlat Edinme Ajansı), Hollanda'dan evlat edinme sonrası tedavi edici, inovatif bir girişim getirmek için Tavistock kliniği ve sekiz bölgesel Londra makamıyla birlikte çalışıyor. Bu çalışma, Eğitim Bakanlığı tarafından finanse ediliyor. Bu girişimin özel vesayet emri yerleştirmeleri, kalıcı koruyucu ailelik ve çocukların biyolojik aileye geri döndürülmesinde nasıl kullanılabileceğini araştırıyoruz.

Bu hedeflere ulaşma konusundaki liderlik, yalnızca evlat edinmeye odaklanan mevcut kurullar yerine bölgesel kalıcılık kurullarını destekleyen ve sorgulayan ulusal bir kalıcı liderlik kurulu tarafından sağlanabilir.

Kurum bakımında kalan tüm çocuklara potansiyellerine en iyi şekilde ulaşma şansını veren kalıcı biçimler önerilmelidir. Kalıcılık birçok biçimde ortaya çıkıyor ve biz profesyonellerin hepsine eşit ağırlık, destek ve kaynak sağlama zamanı geldi. Kraliçe’nin konuşması hakkındaki tartışmaların sonucunun, kurum bakımında kalan veya kalması muhtemel tüm çocuklar için altın standardında kalıcılık taahhüdü olması harika olacaktır.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Nurdan Kılınçoğlu tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.


Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: