DOĞRU SÖZLÜK GÜNCELLENİYOR…

Hayat Sende Derneği olarak güncelleştirmekte olduğumuz Doğru Sözlük Projesi kapsamında, devlet korumasındaki çocuk ve gençler hakkında çıkan haber analizleri yapılması, alan ve medya dil kullanım taraması sonucunda  medyanın devlet korumasında yetişen bireylerin etiketlenmesi üzerindeetkin bir rolü olduğu görülmüştür. Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlere yönelik örseleyici, dışlayıcı, olumsuz söylemler içeren kelime ve cümlelerin kullanımının devam etmesi bizi Doğru Sözlüğün güncelleştirilmesi noktasında harekete geçirmiştir.

Günlük  hayatta toplumun geneline hitap eden tv programları, haber manşetleri ve içerikleri kimi zaman etiketleyici ve ötekileştirici dil kullanımına neden olabilmektedir. Devlet korumasında yetişen çocuk ve gençler farklı şekillerde sosyal dışlanmaya ve etiketlenmeye maruz kalmaktadır. Kurumlarda yetişen çocuk ve gençler ile kurumlardan ayrılanlar, yurt çocuğu, yuva çocuğu gibi söylemlerle ayrıştırılmaktadır. Etiketlenme,bireyi yaşamının her döneminde etkilemektedir. Eğitim, iş ve sosyal hayatta bu etiketlenme farklı boyutlarıyla karşımıza çıkmaktadır.

Peki , yeniden güncellemesi yapılan Doğru Sözlük neyi amaçlamaktadır ?

 • Devlet korumasındaki çocuk ve gençlere yönelik medyadaki etiketleyici söylemleri zaman içinde hep birlikte düzeltmek
 • Ortak bir iletişim dili oluşturmak ve uzun vadede kolektif bilinçte etkili bir dönüşümü hayata geçirmek
 • Etiketleyici kelimeleri en aza indirmek
 • Etiketleyici cümleleri olabildiğince kullanmamaya çalışmak
 • Örseleyici nitelikteki cümle ve kelimeler konusunda ortak bir söylem belirlemektir.

Doğru Sözlükte var olan kelimeler ve eklenecek olan yeni kavramlar ile güncel bir Doğru Sözlük oluşturulması planlanmaktadır. Bu sözlüğün özellikle akademik alanda yaygınlaşması hedeflenmektedir. Ayrıca ilgili diğer kuruluşların ve bireylerin bu konuda duyarlılığını artırmak ve kavramları daha titiz bir şekilde kullanmalarını sağlamak esastır.

Günlük hayatta farkında olmadan kullandığımız kelimelerin bireyler tarafından nasıl algılandığını bilmeden, farkında olmadan bu örseleyici ve etiketleyici kelimeleri kullanıyoruz. Peki farkında olmadan kullandığımız kelimeler nelerdir? Şimdi bunlardan birkaçına göz atalım.

 • Kimsesiz Çocuk                          Devlet Korumasındaki Çocuk
 • Evlatlık Alma                             Evlat Edinme
 • Yurt Çocuğu                             Yetiştirme Yurdunda Yetişen Çocuk
 • Yuva Çocuğu                            Çocuk Yuvasında Yetişen Çocuk
 • Evlatlık                                      Evlat Edinilen Çocuk/Birey
 • Korunmaya Muhtaç Çocuk        Korunmaya İhtiyacı Olan Çocuk
 • Yetimhane                                 Çocuk Evleri Sitesi
 • Çocuk verme                             Çocuğu Evlat Edindirme
 • Yuvadan Çocuk Alma                Evlat edinme – Koruyucu Aile Olma
 • Gerçek Anne- Baba                   Biyolojik Anne -Baba
 • Fuhuş                                        Çocuğun Cinsel İstismarı

Dönüşümün yalnızca bir parçası ve bir aracı olan Doğru Sözlük’ün kurumlar dahilinde geliştirilecek yazım politikalarına ve Türkiye’deki tüm medya çalışanlarına rehber olmasını diliyoruz. Çocuk ve gençlerin önyargılardan arınmış bir yolda kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve içlerindeki ışığı bulup aydınlığa taşımalarını sağlamak için gelin hep birlikte doğru sözlük kullanıma dikkat ederek, etiketlemeye son verelim.

Sizde günlük hayatta karşılaştığınız ötekileştirici, etiketleyici sözcük ve cümleleri belirleyerek bizimle paylaşmak istersenizlinke tıklayınız.

Ceren SÜNBÜL- Aybuse ERGÜ

Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü 4. Sınıf öğrencileri ve 2018-2019 döneminde Hayat Sende Derneği stajyeri olan SÜNBÜL ve ERGÜ , Hayat Sende Derneği’nin yürütmekte olduğu Doğru Sözlük Projesinde ve Dernek bünyesinde bulunan Savunucuk ve Politika Oluşturma  Birimi’nde görev almaktadırlar. SÜNBÜL ve ERGÜ , devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin katılımıyla yürütülen farklı aktivitelere de gönüllü destek olmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir