Gençler bakımdan ayrılma sürecinde değişiklik çağrısında bulunuyor

Alternatif bakım deneyimine sahip gençler, bakımdan ayrılma sürecinin nasıl geliştirileceğine dair önerilerini hükümetler, STK’lar, gençlik sosyal bakım hizmetleri ve üniversitelerden gelen 60’tan fazla temsilci ile paylaştılar.

Hırvatistan’dan 25 yaşındaki Kruno, ” Aynı durumda olan birçok gencin sesiydik.” diyor. “Bu ulusal ve uluslararası düzeydeki gruplarda çok fazla enerji ve sinerji vardı. Dünyayı değiştirebileceğimizi hissediyorum.”

Kruno, iki yıllık bir proje olan” Bakımdan Ayrılmaya Hazırlan – Uzmanlar ve Gençler için Çalışan Bir Çocuk Koruma Sistemi” projesinde merkezi rol oynayan yaklaşık 170 gençten biri. Proje, alternatif bakımdaki gençlerin haklarına saygı gösterilmesini ve bu koruma sistemlerinin bakımdan ayrılanları yeterince desteklemesini sağlamayı amaçlamaktadır. Son iki yılda, gençler bakımdan ayrılanların ihtiyaçlarının, mevcut sistemdeki boşlukların ve bakım uzmanları ile siyasetçilere yönelik önerilerin belirlenmesine aktif olarak katkıda bulunuyorlar.

Gençler, projenin 15 Kasım’da Brüksel’deki son yuvarlak masa toplantısında, önerilerini 60’tan fazla hükümet, STK, gençlik sosyal bakım hizmetleri ve üniversite temsilcisi ile paylaştı.

Temel Öneriler

Gençlerin bakım uzmanları için başlıca önerisi, anlamlı ilişkiler kurmalarıdır. Alternatif bakım konusunda deneyimi olan Litvanya’dan 25 yaşındaki Laura, “Sorunlarınız olduğunda, sevincinizi ya da sadece bir gülümsemeyi paylaşmak istediğinizde asıl önemli olan güvenecek bir kimsenin olmasıdır.” dedi. “Uzun süreli destek ve acil durumlarda birine ulaşabilmek istiyoruz.” Buna ek olarak, gençler kendilerini bakımdan ayrılmaya hazır ve yetkin hissedebilmek için rehberlik ve danışmanlık hizmeti istiyor. Onlar bakımdan ayrılma sürecinin bireysel planlamasına da aktif olarak katılmak istiyorlar. Ayrıca, onlar bakımdan ayrılanların iyi konuta, refah, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişebilmesi amacıyla bakımdan ayrılma süreci boyunca ve sonrasında destek sağlaması için hükümetlere sesleniyorlar. Bunlardan başka, onlar alternatif bakımda olan gençlerin damgalanmasına ve ayrımcılığına karşı önlemler de önerdiler.

Bakımda Kişisel Deneyimin İnşası

SOS Uluslararası Çocuk Köyleri’nin Dış İlişkiler ve Kaynaklar özel temsilcisi Richard Pichler, “Bu önerilerin arkasında yaşam öyküleri var.” dedi. “Her bir bakım sağlayıcısı, gencin bireysel durumuna uyum sağlamak zorundadır. Bakım, sağlayıcılar için değil çocuklar içindir. Eğer gençlere karşı dürüst olmak istiyorsak, esnek olmamız gerekir.”

“Bu bir eğitim programı değil, bir şeyler yapmanın yeni bir yolunun sahici bir rol modellemesi” diyor. “Bakımdan Ayrılmaya Hazırlan” projesinin ortaklarından biri olan CELCIS İcra Direktörü Jennifer Davidson. Ayrıca “bu projenin gençlerin, bakım uzmanlarının ve bakım sisteminin gücünü eşitleme konusunda ne kadar zengin ve anlamlı olduğunu” belirtti.

Proje Sonuçları

Son iki yıl boyunca, 430’dan fazla bakım uzmanı, çocuk hakları yaklaşımının çalışmalarına nasıl entegre edileceği ve gençlerin bakımdan ayrılma sürecine hazırlanmasına nasıl yardımcı olacağı konusunda eğitildi. On usta eğitmen, ülkelerindeki bakım uzmanlarının kapasitelerini daha da geliştirmek için bilgi ve becerilerle donatıldı. Beş proje ülkesi Hırvatistan, İtalya, Letonya, Litvanya ve İspanya idi.

Ek Proje Bulguları

● Gençler, alternatif bakımdan ayrılmadan iki ila üç yıl önce bağımsızlığa geçiş için hazırlık yapmaya başlamak istiyorlar.
● Bakımdan ayrılanlar aileleriyle birlikte büyüyen çocukların sahip olduğu destek ağından yoksundur.
● Bakımdan ayrılanlar, onlara saygılı yaklaşan bakım uzmanları tarafından desteklenmeyi istemektedir.
● Bakımdan ayrılanlar esneklik, saygı ve bireysel olarak tanınmayı istemenin yanı sıra bireysel ihtiyaçlarını karşılayan kişiye özel cevaplar da istiyor.
● Ulusal bakımdan ayrılma çerçevelerinin eksikliği, bakımdan ayrılanlar için önemli ölçüde kötü sonuçlara neden oluyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Simge Murat tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.
Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.
Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir