Bir Değerlendirme: Kraliçenin Oyunu – The Queen’s Gambit

Korona sonrası insanların evden çıkamaması Netflix diye bir platformu hayatımızın içine soktu. Bu platformda son dönemde bir dizi oldukça popüler. Dizinin ismi “Kraliçenin Oyunu – The Queen’s Gambit”. Dizide kısaca annesi-babası ölen ve çocuk yuvasına, yetiştirme yurduna yerleştirilen bir kızın satrança olan tutkusuyla dünya şampiyonu olması ele alınıyor. Yıllardır yuva, yurt, koruyucu aile ve evlat edinme alanında çalışan bir yapı olarak diziye ilişkin bazı değerlendirmelerimiz var. 
 
1- Yurtta yetişen çocuklar normal bir ailede yetişen çocuklara göre daha istikrarsız günlük yaşamlara ve duygu durumlarına sahip olduğu için daha yaratıcıdır. Önemli olan bu yaratacılığı etkili bir şekilde yönlendirmedir. Filmde de böyle oluyor.
 
2- Yuva ve yurtlarda çocukların sorun davranışlarını baskılamak için yoğun antidepresanlar kullanılır. Filmde de böyle oluyor. 
 
3- Yoğun antidepresan kullanımı çocuk ve gençlerin yurttan ayrıldıktan sonra madde bağımlılığına yönelmesinde de ana etken. Filmde de böyle oluyor.
 
4- Yurtta yetişenler kan bağına dayanmayan akrabalığa sahip. Filmin ana karakteri bağımlılık batağındayken yurttan bir arkadaşı gelip hayata tutunmasını sağlıyor. 
 
5- Evlat edinen ailelerde çocukla bağ kuramayan ebeveynler olabilir. Filmde de böyle oluyor. 
 
6- Yurtta yetişen gençler yemek hazırlama gibi küçük detayları tecrübe etmediği için temel yaşam becerileri konusunda da eksiklikleri oluyor. Filmde yuvadan evlat edinmeye giden ana karakter eve yerleştiğinde mikrodalga çalıştırmayı bile bilmiyor.
 
7- Film aslında çok iyi danışmanlık alarak yuva, yurt, koruyucu aile, evlat edinme gibi konuları çok detaylı işlemiş. Bakmasını bilene kaliteli ayrıntılar var. Ülkemizde bu konuları işleyen oldukça kötü dizilerin bakıp esin alması ve gerekirse senaryo yazımı için destek alması önerilir. 
 

Tavsiye Edilen Yazılar