KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN KÜRESEL BİR FARKINDALIK GÜNÜ (CareDay)

21 Şubat Koruma Altındaki Çocuk Günü, koruma altındaki çocuk ve koruma kararı kaldırılan genç ve yetişkinlerin deneyimleriyle ilgili toplumda farkındalık oluşturma amacı taşır.

21 Şubat, Koruma Altındaki Çocuk ve Gençler için Türkiye ve dünyada eş zamanlı her yıl düzenlenen uluslararası farkındalık günüdür. Koruma Altındaki Çocuk Günü, koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin hayata uyumdaki başarıları konusunda farkındalık yaratılabilmesi amacı taşır.

Koruma Deneyimi; kurum bakımı dediğimiz çocuk evi, sevgi evi, çocuk destek merkezi gibi devlet kurumlarında yetişen, koruyucu aileler tarafından bakım verilen çocuk ve gençlerin yaşam deneyimleri ifade eder.
Bu deneyim, her yıl 21 Şubat’ta Koruma Altındaki Çocuk Günü’nde (CareDay20) olduğu gibi aslında yılın her günü farkındalık oluşturmayı hak eder.

Koruma Altındaki Çocuk Günü, koruma altındaki çocuk ve gençlerin başarılarını tüm toplumla paylaşarak yaşadıkları sosyal etiketlenmenin ve ötekileştirmenin kırılmasına yardımcı olur.

Bu yıl İrlanda, İngiltere, İspanya, Finlandiya, Hırvatistan, Avustralya ve Yeni Zelanda da dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinden yüzlerce ve hatta binlerce genç birey CAREDAY20 organizasyonda yer alacaktır.

Hayat Sende Derneği olarak biz de bu sene careday20 Koruma Altındaki Çocuk Gününde Türkiye’deki çocuk ve gençleri temsil ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir