YERİNDEN EDİLMİŞ GENÇ VE YETİŞKİN MÜLTECİ ERKEKLER RAPORU

r bir şekilde baş edebilir düşüncesiyle proje ve uygulamaların merkezine kadın ve çocukları almakta özellikle yalnız genç ve yetişkin erkekler öncelik sıralamasında kendilerine yer bulamamaktadır. Ancak yayınlanan bu rapora göre  13-17 yaş aralığındaki genç erkek mülteciler ve yalnız yetişkin erkekler için gerekli desteğe ulaşamama durumunda depresyon, yasa dışı işlere yönelme, fuhuş, madde bağımlılığı gibi riskler artmaktadır.

Raporun dikkat çektiği bir diğer önemli nokta ise genç erkek mültecilerin bakım ve barınma sorunudur. Suriye’den gelen mülteci grubunun kültürel normları gereği birbiriyle akraba olmayan kadın ve erkeklerin aynı ortamda kalması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle 17 yaşındaki refakatsiz bir genç kamplarda yalnız, diğer erkeklerle birlikte kalmaktadır. Bu durumda kendisinden yaşça büyük erkeklerin fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetine maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. 18 yaşından küçük olanlar koruma altına alınmakta ya da ıslahevlerinde geçici olarak bakılmaktadır. Ancak çocuklar yatılı ve hareket alanlarını kısıtlayan bu merkezlere gitmek yerine yaşlarını büyük göstermektedirler. Bu durum da refakatsiz genç erkekleri tehlikelere karşı daha da açık hale getirmektedir.

Rapor, yerinden edilmiş 13-17 yaş arası genç mülteci erkekler ve yetişkin mülteci erkeklerin işsizlik, kayıt dışı çalışma, çocuk işçiliği, fuhuş, potansiyel suçlu olarak algılanmaları ve muamele görmeleri sorunlarına yönelik çok çeşitli analizler içermektedir. Raporun orijinal haline ve çevirisine Hayat Sende Derneği web sitesinden erişebilirsiniz.

Rumeysa BOZDEMİR

Rumeysa Bozdemir, Hayat Sende Derneği’nde Savunuculuk ve Politika Belgesi Oluşturma Birimi koordinatörlüğünü gönüllü olarak yürütmektedir. Sosyal hizmet uzmanı olan Rumeysa Bozdemir, Savunuculuk biriminde devlet korumasındaki çocuklar ve korumadan ayrılan bireyler başta olmak tüm çocuk ve gençlerin hayata eşit ve adil şartlarda atılmasını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir.

Raporun çevirisi; Hüseyin Yalım, Pınar Çömlekçi, Hasan Yılmaz, Kubilayhan Doğukan, İpek Altan, Hasan Özuğurlu tarafından yapılmıştıır. Raporun tamamına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir