Mount Hope Family (Aile Planlama Merkezi) iki yıldır evlat ediniyor

Garry ve Erin’e göre koruyucu ebeveyn olmak; genellikle çocuklara olan sevgiyi göstermenin sadece doğal bir yoludur.

Garry tebessüm ederek, “Çocukları seviyoruz. Eğer yeteri kadar paramız olsaydı on çocuğumuz olurdu,” dedi.

Üç yıldan daha kısa bir süre önce Erin, koruyucu ebeveynliği araştırıyordu ve daha fazla bilgi almak için Hamilton Çocuk Yardım Derneği’ni aramaya karar verdi. Üçlü bir şekilde başlamak üzere olan PRIDE (Bilgi, Gelişim ve Eğitim için Ebeveyn Kaynakları) eğitim oturumu oldu; PRIDE, koruyucu ebeveynlik, akrabalık için başvuran kişilere hazırlanan Ontario’nun standartlaştırılmış bir eğitim programıdır.

Ricketts çifti, PRIDE eğitim programına katıldı ve daha sonra ev denetimleri, röportajlar ve referans içeren koruyucu aile olma sürecine devam ettiler. Erin, “Onlar doğrudan kişisel hayatımıza dahi oluyorlar,” dedi ve ekledi, “Hayatımızın yoğun bir şekilde olacağını düşündük.”

Yine de Ricketts’lar bu duruma aldırmadılar.

Garry, “Çocukları evimize yerleştirdikleri zaman hayatımızın yoğun olacağını sanıyordum.”

Altı ay içinde üç ve sekiz yaşlarında iki kardeşe ebeveyn oldular ve bu çocuklar bir buçuk yıl boyunca onlarla kaldı.Ricketts’lar her zaman Mount Hope evinde aynı anda dört çocuğa koruyucu aile olabiliyor, bunun sebebi ise bir grup evini (bakıma ihtiyaç duyan kişilere hizmet eden bakım evi) işletmeden izin verilen maksimum sayıdır.

Çocukların kaldıkları süre değişiyor ancak hiçbir zaman değişmeyen şeylerden biri onlara
“Hoşça kal demenin” ne kadar zor olduğu diye ifade eden Erin, baktıkları birçok çocukla bağlantıda kalabildiklerini ve bazı zamanlarda, doğum günü partileri veya diğer aile etkinliklerine de davet edildiklerini söyledi.

Garry, “Birkaç çocuğumuz var ve onlar bizim genişleyen ailemiz gibi. Aileler ile bir araya
geldikleri zaman çocukların büyüdüğünü görmek o kadar değerli ki… Çok mutluluk verici.”

Hamilton Çocuk Yardım Derneği’nin Çocuk Evi koordinatörü Rachel Threlkeld, “Koruyucu
aile olmanın özü; ailelere yardım eden ailelerdir,” diye ifade etmiştir ve ebeveyn olmaları için Ricketts’lara başvuru sürecinde yardımcı olmuştur.

Erin koruyucu aile olma kararını çok özel bir seçim olduğunu söyledi. Herkesin kaldırabileceği bir şey değil. Erin, “Bu süreç stresli ve kalp kırıcı olabilir, bu yüzden her şeye hazırlıklı olmalısınız ancak olmanıza imkan yok.”

Erin, “Koruyucu aile olarak akılda tutulması gereken en önemli şeyin iyi bir mizah anlayışı
tutmak ve bu akışta devam etmek olduğunu,” söyledi.

Kontrol edemediğiniz şeyler için endişelenmeyin, yapabileceğiniz şeylere odaklanmalısınız.

Garry ve Erin’e göre, bunu kolaylaştıran en büyük şeylerden biri, sadece birbirlerinden değil, aynı zamanda arkadaşlardan ve aileden de yardım alabilmek.

Erin, “Bize çok fazla destek veren var ve bu da dünyadaki tüm farkı yaratıyor.”

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Betül Dikici tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar