Hakkımızda - Hayat Sende Derneği Skip to content

HAKKIMIZDA

 

 

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği (Hayat Sende), 2007 yılında devlet koruması altında yetişen bir grup idealist genç tarafından kurulmuş olup devlet korumasında yetişen çocuk ve gençlerin temel yaşam becerilerini kazanmış şekilde, ayrımcılığa uğramadan hayata atılması vizyonuyla çalışmalar gerçekleştirmektedir.

VİZYON

Koruma altında yetişen çocuk ve gençler ile korumadan ayrılan bireylerin ayrımcılığa uğramadan eşit ve güçlü bir şekilde hak ve fırsatlara erişebildiği bir dünya.

 

MİSYON

Koruma altındaki çocuk ve gençler ile korumadan ayrılan bireylerin karşılaştıkları güçlüklere yönelik yenilikçi politikalar geliştirmek ve buna hizmet edecek uygulamalar yapmak.

 

TEMEL DEĞERLERİMİZ

Partilerüstülük

Hayat Sende Derneği hiç bir siyasi partinin yanında ya da karşısında yer almamaktadır

Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Hayat Sende yaptığı eylemler ve aldığı kararlar konusunda açık, dürüst ve sorumluluk sahibidir

Hak Temellilik

Hayat Sende, her bireyin hak sahibi olmasından yola çıkarak acıma ve merhamet temelli değil insan hakları temelli çalışır

Eşitlik

Kimse ırk, cinsiyet, din, cinsel yönelim, engellilik, yaş veya herhangi bir durum nedeniyle ayrımcılığa tabi tutulamaz

Yenilikçilik ve Çözüm Odaklılık

Hayat Sende, çözümlerin etkili ve verimli olması için yenilikleri ve fikirleri kabul etmeye ve uygulamaya açıktır

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

Güçlendirme ve Kapasite Geliştirme

Koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin bağımsız ve güçlü bir şekilde hayata atılmasını, baş etme becerilerinin arttırılmasını ve ihtiyaç duydukları psikososyal, ekonomik ve toplumsal desteğe kolayca ulaşmasını hedefliyoruz. Bunun için mentroluk programları, ücretsiz hukuki ve sosyal hizmet danışmanlığı, ücretsiz psikolojik destek ve burs desteği sağlıyoruz.

Toplumda Farkındalık Geliştirme ve Savunuculuk

Devlet koruması altında büyüyen çocuk ve gençler alanında yaşanan güçlüklere ilişkin toplumun farkındalığını ve duyarlılığını arttırmayı, çocuk ve gençlerin haklarını savunmayı, koruyucu ve önleyici çalışmaları hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bunun için çeşitli projeler, sosyal kampanyalar ve çalıştaylar düzenliyoruz.

Etiketleme ve Ayrımcılıkla Mücadele

Koruma altında yetişen çocuk ve gençlere yönelik etiketleme ve ayrımcılıkla mücadele ediyor, koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin haklara ve fırsatlara kolayca erişebilmesi için çalışıyoruz. Bu doğrultuda her yıl geliştirdiğimiz Doğru Sözlük'ü paylaşıyoruz.

ÖDÜLLERİMİZ

Hayat Sende, Sabancı Vakfı tarafından 2012 yıllında Fark Yaratan seçilmiş, Ulusal Gençlik Parlamentosu tarafından 2014 yılında Yılın Sivil Toplum Örgütü seçilmiş, Asia21 Girişimi tarafından 2016 yılında Asya’nın en etkili 24 örgütünden biri olarak desteklenmeye değer bulunmuştur.2021 yılında ise Türkiye’nin en iyi 3. Sosyal Hizmet Kurumu seçilmiş aynı zamanda derneğimizin başkanı Tuğçe Ekin JCI İstanbul tarafından verilen Türkiye Farkındalık Ödüllerinde Eşitsizliklerin Azaltılması kategorisinde birinci olmuştur.

Hayat Sende Logo
Fotoğraflar