Çalıştaylar - Hayat Sende Derneği Skip to content

ÇALIŞTAYLAR

Hayat Sende Derneği olarak çocuk koruma alanına katkı sağlamak amacıyla toplantı ve çalıştaylar düzenliyoruz.

Yurt Dernekleri Geleceğini Tartışıyor

Yurt Dernekleri Geleceğini Tartışıyor

Sivil Düşün AB programının desteğiyle korumadan ayrılan bireylerin kurduğu derneklerin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için ihtiyaç analizi gerçekleştirdik. Koruma altında yetişen binlerce gence eğitimler verdik.

top-view-people-holding-hands-cute-paper-family

Uluslararası Koruyucu Aile Modeli Sempozyumu

Çocuk koruma sisteminde, aile ve toplum temelli modellere uluslararası bakışları incelemek ve Türkiye’ de uygulanan koruyucu aile modelini uluslararası modellerle karşılaştırmak için alandaki derneklerle birlikte Uluslararası Koruyucu Aile Sempozyumunu gerçekleştirdik.

Biyolojik Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi Çalıştayı

Biyolojik Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi Çalıştayı

Biyolojik Aileye Dönüş ve Aile Yanında Destek Projesi Değerlendirme Çalıştayı alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin ve kamu kurumlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdik.

Müslüman Ülkelerde Koruyucu Aile Çalıştayı

Family for Every Child Ağı ile birlikte Müslüman ülkelerdeki koruyucu aile modellerinin incelenmesi ve karşılaştırılması için çalıştay düzenledik.

Bakım Evlerinde Kalan Çocukların Gözünden Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı

Bakım Evlerinde Kalan Çocukların Gözünden Çocuk Koruma Sistemi Çalıştayı

Çocuklarla Güçlüyüz Hibe Programı kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü ile birlikte; sevgi evi ve çocuk evlerinden 20 çocuğun katılımıyla, çocukların çocuk koruma sistemini değerlendirdikleri bir çalıştay düzenledik.

Korumadan Ayrılan Bireylerin İstihdam Olanaklarının Değerlendirilmesi Çalıştayı

Korumadan Ayrılan Bireylerin İstihdam Olanaklarının Değerlendirilmesi Çalıştayı

Çalıştay kapsamında, korumadan ayrılan bireylerin istihdam edilme süreci öncesi, sonrası ve istihdam sürecinde yaşadıkları güçlükleri belirlemek ve olası çözümleri üretmek amacıyla, alanında uzman kişiler 13 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da Hayat Sende ev sahipliğinde bir araya gelmiştir.

Eğitim Hakkının Değerlendirilmesi

Çocuk Koruma Sisteminde Eğitim Hakkının Değerlendirilmesi Çalıştayı

2019 yılında Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın desteğiyle hayata geçirdiğimiz proje kapsamında, koruma altında yetişen ve üniversite eğitimine devam eden gençlerle, Çocuk Koruma Sisteminde Eğitim Hakkının Koruma Deneyimi Olan Gençler Tarafından Değerlendirilmesi çalıştayını gerçekleştirdik. Çalıştay, 2013-14 yıllarında Sabancı Vakfı’nın Hibe desteğiyle gerçekleştirdiğimiz Etiketsiz Eğitim projesinin devamı niteliğinde bir çalışma oldu.

Koruyucu Aile Uygulamaları Paneli

İslam Ülkelerinde Koruyucu Aile Uygulamaları Paneli - İstanbul

Hayat Sende ve Family Ağı kültüre-duyarlı bakım anlayışı ile İslam Ülkelerinde Aile Temelli Bakım Modellerinin Desteklenmesi Projesi çerçevesinde İstanbul’da uluslararası STK’ların katılım sağladığı panelde; Türkiye’den paydaşlar ve uluslararası STK’lar tanışarak, fikir alışverişinde bulundu. Panelde, İslam Ülkelerinde Aile-Temelli Bakım Modellerinin Desteklenmesi Projesi’nde yer alan uluslararası katılımcılar kendi ülkelerindeki çocuk koruma sistemini ve bu alanda çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Alternatif Bakım Veri Tabanının Tanıtımı ve Geliştirilmesi Çalıştayı

Hayat Sende Derneği tarafından koruma altında yetişen çocuk, genç ve korumadan ayrılan bireyler alanında izleme ve savunuculuk yapılması amacıyla kurulan Alternatif Bakım Veri Tabanının tanıtımı ve geliştirilmesi çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Bültenimize üye olarak güncel olaylardan, eğitim ve kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz:

*Bültene abone olarak, KVKK Aydınlatma Metnini ve Gizlilik Politikasını okuyup kabul etmiş sayılırsınız.