Projeler / İslam Ülkelerinde Aile Temelli Bakım Modellerinin Desteklenmesi | Hayat Sende Derneği Skip to content

Projeler / İslam Ülkelerinde Aile Temelli Bakım Modellerinin Desteklenmesi

Çözüm Yolları, Destek, Ziyaretler...

Family for Every Child Ağı ile birlikte korunmaya ihtiyacı olan çocuklar için sunulan aile ve toplum temelli hizmet modellerinin, Ağ’ın üyesi müslüman ülkelerinde yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi üzerine çalışmaktayız.

Türkiye, Endonezya, Mısır, Lübnan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Kırgizistan’dan oluşan Ağ’ın müslüman üyelerinin katılımı ve katkılarıyla STK’lar, din-temelli kurum ve kuruluşlar arasında diyalogun geliştirilmesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi, D-8 gibi bölgesel ve uluslararsı örgütlerde, az gelişmiş ülkelerdeki yuva ve yurtlara yapılan yardım ve yatırımların aile temelli modellere yönlendirilmesi için savunuculuk çalışmaları yapılmasını planlamaktayız.

Bu proje kapsamında neler yapıldı?

Proje kapsamında projeye dahil olan ülkeler arasında çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. 2016 yılında Ürdün’den ‘Jordan River Foundation’ ve Kırgızistan’dan Semya derneği farklı zamanlarda Hayat Sende Derneği’ni ziyaret etti ve Türkiye’deki çocuk koruma sistemi hakkında kapsamlı bilgiler edindi. Hayat Sende Derneği 2017 yılında Endonezya’da gerçekleştirilen ‘İslamda Koruyucu Ailelik Çalıştayı’na katıldı ve Endonezya’da bulunan Muhammadiyah Vakfı’na çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Endonezya’daki çocuk koruma sistemi hakkında bilgi edindi. 2018 yılında Ürdün’de bulunan ‘Jordan River Foundation’ ziyaret edildi ve çalışmaları yerinde gözlemlendi. Bunun yanında proje süreci boyunca katılımcı ülkeler ve diğer islam ülkelerinde bulunan çocuk koruma sistemleri ile ilgili araştırmalar yapıldı ve veriler toplandı. Dünyadaki olumlu örnekler analiz edildi. Aynı zamanda islam ülkeleriyle çalışan İslam İş birliği Teşkilatı, Arap ligi gibi kuruluşların çalışmaları takip edildi ve Türkiye’deki paydaşlarla iş birliği oluşturulmaya çalışıldı.

Bültenimize üye olarak güncel olaylardan, eğitim ve kampanyalarımızdan haberdar olabilirsiniz:

*Bültene abone olarak, KVKK Aydınlatma Metnini ve Gizlilik Politikasını okuyup kabul etmiş sayılırsınız.