Şiddetle Mücadele İçin Birlikte Güçleniyoruz - Hayat Sende Derneği Skip to content

ŞİDDETLE MÜCADELE İÇİN BİRLİKTE GÜÇLENİYORUZ - ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA-

Koruma deneyimi olan genç kadın ve erkeklere, eğitici eğitimi ile farkındalık kazandırılmıştır. Katılımcıların, eğitimden sonra en az 5 korumadan ayrılan gencin güçlenmesinde destek sağlaması hedeflenmiştir. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış eğitim modülleri, Malatya’da Ela Serpil Evliyaoğlu ve Engin Fırat eğitmenliğinde katılımcılarla buluşturuldu. Eğitici eğitimine farklı illerden 17 kadın ve 17 erkek katılım göstermiştir.

Eğitim modüllerinde; şiddetin doğası, belirtileri, risk değerlendirmesini, alınacak önlemleri, yardım kaynaklarını ve başa çıkma yöntemlerini içermiştir. 3 gün süren eğitim modüllerinde, katılımcıların direniş düzeylerine göre düzenlemeler yapılarak eğitimin etkisini artırmak amaçlanmıştır. Böylece katılımcıların, kadına yönelik şiddet, şiddet türleri, cinsiyet rollerinin kadınlar ve erkekler üzerindeki baskısı ve kadına yönelik şiddetle mücadele yöntemleri,  şiddet alanında destek sağlayan kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri hakkında bilgi ve farkındalıkları artırılmıştır. 

Eğitici eğitimi sonrasında katılımcılardan, eğitmenlik yaparken Hayat Sende Derneği’nin hazırladığı bilgi notlarını paylaşmalarını istedik. Bu bilgi notları ile bir ay içinde 113 kişiye şiddet hakkında bilgi notlarını sunmuşlardır. Proje süresi boyunca katılımcılarla izleme ve geri bildirim toplantıları yapılarak değerlendirme yapılmıştır.

Bu proje Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Ankara tarafından fonlanmıştır.