6 Şubat Depremine Yönelik Çalışmalarımız - Hayat Sende Derneği Skip to content

6 ŞUBAT DEPREMİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ

UMUT BENDE HAYAT SENDE!

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği, 6 Şubat Depremi’nin ardından depremden etkilenen koruma altındaki gençlere destek olmak ve yaşanan zorlukları hafifletmek amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar, derneğin hedef kitlesi olan gençlere yönelik tek seferlik burs imkanı ve uzun süreli düzenli burs imkanı, online eğitim erişimi desteklemek için bilgisayar desteği, psikolojik destek ve sosyal hizmet danışmanlığını kapsamaktadır.

Destek kapsamında dernek 

 8 gence düzenli burs ve 24  gence 3 aylık  kısa süreli burs desteği sağlamıştır. Bu burslar, ekonomik sıkıntı yaşayan gençlere destek olmayı ve onların eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Böylece depremin etkisiyle oluşan maddi zorlukların aşılarak gençlerin geleceklerine odaklanmaları desteklenmektedir.

Ayrıca, deprem sonrasında online eğitim olanaklarına erişimi olmayan gençler için bilgisayar desteği sağlanmaktadır.  Böylece deprem sonrası eğitimlerini aksatma riskiyle karşı karşıya kalan gençler desteklenmekte ve eğitim fırsatlarına erişimleri güçlendirilmektedir.

Projede ayrıca, depremden etkilenen gençlerin psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik destek sağlanmaktadır. Profesyonel psikologlar ve sosyal hizmet danışmanları tarafından sunulan bireysel görüşmeler ile depremden etkilenen gençlerin travmatik deneyimlerle baş etmeleri ve iyileşme süreçlerine destek olunmaktadır. 

Ayrıca,depremden etkilenen çocuklara yönelik koruyucu ailelik başvurularının artışı dikkate alınarak, koruyucu ailelik üzerinde çalışmak adına koruyucu ailelerle grup çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar, depremden etkilenen çocukların koruyucu ailelere yerleştirilmesi sürecinde destek ve rehberlik sağlanmasını amaçlamaktadır.