Fransa – Bir Çocuğu Evlat Edinmek İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Fransa’da her yıl yaklaşık olarak 5000 çocuk evlat edinilmektedir. Ancak evlat edinme meşakkatli ve uzun bir süreçten geçmektedir. Evlat edinebilmek için birtakım şartları yerine getirmek gereklidir. Nedir bunlar?

 

Evlat edinmenin ilk aşamaları ve aklınızdaki tüm soruların cevapları bu yazımızda.

 

Evlat edinmenin koşulları

 

Evlat edinme nedir?

Doğal yoldan evlat sahibi olmanın yanı sıra ki bu belediye tarafından basit bir beyanname ile resmîleştirilir, evlat edinme mahkeme kararı ile gerçekleşir. Hâkim sizin yerli veya yabancı bir çocuğa bakabilecek ve onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olup olmadığınızı inceler.

Evlat edinmenin iki şekli vardır:

  • Tam evlat edinme sistemi, geri dönülemez: Bu durumda, çocuk yeni ebeveynlerinin soyadını ve milliyetini alır ve biyolojik ailesiyle olan tüm bağları kopar;
  • Basit(sınırlı) evlat edinme sistemi, çok ciddi durumlarda geri dönülebilir: çocuk sizin ve kendi soyadını veya yalnızca sizin soyadınızı alır. Her durumda, tabii ailesinde varis olarak haklarını elinde tutar.

*Bilgi

İlk evlat edinme sistemi 15 yaşından büyük çocuklar için geçerli değildir.

 

Kimler, Nasıl Evlat Edinebilir?

İki yıldan fazladır evli olan veya 28 yaşından büyük olan ve aynı zamanda 28 yaşın üzerindeki herhangi bir kişi (müstakbel eşlerin rızası olması koşuluyla) evlat edinmek için başvuruda bulunabilir, şartlarıysa:

  • Çocuk Esirgeme Kurumu (ASE) ilgili bölümünden onay almış olmak;
  • Evlat edinen ve evlat edinilen arasındaki yaş farkı en az 15 (evlat edinilen ile eşlerin çocuğu ise 10 yıl) olmalıdır.

Bugünlerde çocuk esirgeme kurumu hizmetleri, çocuk sahibi olmak başlı başına bir engel olmasa da, bunu hesaba katarak evlat edinmenin aile hayatından ödün vermemesini sağlar. Evli eşcinsel çiftler artık evlat edinme şansına sahipler.  2013 baharında yürürlüğe giren Taubira yasası ile birlikte ayni cinsiyetten çiftlere evlilik ve evlat edinme yolu acildi.

 

*Bilgi

Yalnız bile olsanız evlat edinme hakkınız var. Bunun için güçlü bir dosya oluşturun. Fakat hem Fransa’da hem de yurtdışında epey kararlılık ve azim göstermeniz gerekecektir.

 

Evlat edinebileceğimiz çocuklar kimler?

Fransa’da her yıl yaklaşık 5000 çocuk evlat ediniliyor ve bunların yüzde 75’i başka ülkelerden geliyor. Evlat edinilebilecek çok az sayıda Fransız bebek bulunmakta, yılda yaklaşık 700 kadar.

  • Anne, baba ya da aile meclisinin evlat edinmeye razı olduğu çocuklar. Bu çocuklar esas olarak Çocuk Esirgeme Kurumuna (ASE) veya evlat edinmeye yetkili bir kuruma verilir;
  • Devlet koruması altındaki çocuklar (doğum sonrası terk edilmiş çocuklar, bulunan çocuklar, yetimler, ebeveynlerinin ebeveyn hakları elinden alınan çocuklar, hâkim tarafından terkedilmiş oldukları ilan edilmiştir)
  • Çocuklar bir yıldan fazla bir süredir ebeveynlerinin ilgisinin az olmasının ardından mahkeme kararıyla terk edildiğini beyan ettiler (Medeni Kanun’un 350. Maddesi).

*Bilgi

Yurt dışında evlat edinme yolları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Şeyma Çolak tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.
Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.
Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar