Pandemide Yetersizlik: Daha Fazla Koruyucu Aileye İhtiyaç Var

Robert Wang   The Repository

Julie ve Aaron Johnson Mart ayında, tam da Ohio eyaletinin çoğu pandemi dolayısıyla faaliyetlerini durdurmaya başladığı sıralarda koruyucu aile oldular.

Stark İlçesi Çocuk Hizmetleri Dairesi’nden bir çalışan, Osnaburg kasabasında ikamet eden çifte COVID-19’la temas etmiş olması muhtemel çocuklara koruyucu ailelik yapmaya gönüllü olup olmadıklarını sordu.

Julie Johnson’ın dediğine göre, eğer hayır derseler hiç koruyucu ailelik yapamayacaklarını düşündüler. Bu yüzden cevapları ‘evet’ oldu.

Nisan ayında bir gece saat 8.30’da bir telefon aldılar. Canton şehrinde biyolojik annesinden alınan küçük bir çocuğun acilen koruyucu bir aileye ihtiyacı olduğunu öğrendiler. Çocuk, 11.30 sularında çiftin evindeydi.

“COVID konusunda endişeli değildik,” dedi Julie Johnson. “Sadece yardım etmek ve bebeği almak istedik. Bize çocuğun COVID’e temas edip etmediğini bilemeyeceğimiz söylendi; çocuğun COVID’le temasta bulunup bulunmadığını bilmediklerine dair bir belge imzalamak durumunda kaldık.”

Johnson ailesinin pandemi sürecinde bir istisna olduğunu söylüyor uzmanlar. Ohio eyaletindeki müsait koruyucu aile sayısında düşüş yaşandı çünkü insanlar çocukları evlerine kabul ettiklerinde virüs kapmaktan korkuyor.

Stark Çocuk Hizmetleri’nin listesindeki koruyucu ailelerin %10’undan fazlası virüs kapma tehlikesinden ötürü evlerine çocuk kabul etmemeyi seçti.

2019 yılında kurum dahilinde 180 ila 190 koruyucu aile vardı. Şimdiyse bu sayı 137’ye düşmüş durumda. Çocuk Hizmetleri müdür yardımcısı Rob Myers bazı bakım evlerinin ve toplu bakım merkezlerinin, 14 günlük karantinaya girmedikleri müddetçe çocukları kabul etmediğini belirtti.

Bunlara ek olarak, Ohio İş ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün belirttiğine göre koruyucu aile bakımındaki çocuk sayısı Mart ayında 16.585 iken Aralık ayında 15.559’e düştü. Hükümet ve özel kuruluşlar yerleştirme işleminde, özellikle de bir çocuk COVID pozitif olduğunda, artan bir zorluk olduğunu belirttiler.

Kurum, koruyucu aile sayısını yükseltmek için çaba göstermekte; bu çabaya çocuklar için geçici bir karantina programı oluşturmak, Federal Acil Durum Yönetim Kurumu’ndan koruyucu aileler için 156.000 K95 tipi maske temin etmek ve evlat edinme sitesine daha çok çocuk profili eklemek dahil.

SAYILARDAKİ DÜŞÜŞÜN NEDENİ NE?

Koruyucu aileler için bir destek kuruluşu olan Columbus merkezli Ohio Aile Bakım Derneği yöneticilerinden Dot Erickson-Anderson, birçok koruyucu ebeveynin yaşlı olduğunu ve COVID’in ciddi semptomlarına karşı daha büyük bir tehlike altında olduklarını belirtti.

“Evlat edinme amacıyla koruyucu aile olmak için kaydolmuş ailelerden bazılarının bu zaman zarfında koruyuculuğa devam etmek için daha az gönüllü olması muhtemel” şeklinde konuştu.

Özel koruyucu aile ağlarının yürütüldüğü kar amacı gütmeyen kuruluşların savunuculuğunu yapan Columbus merkezli Ohio Çocuklar Birliği CEOsu Mark Mecum, pandemi süresince çocukların bir koruyucu aileden diğerine geçmelerinin daha az mümkün olduğunu belirtti.

Kar gütmeyen birçok kuruluş eskiden kilise ayinlerinde yüzyüzeyken koruyucu aileler bulmaktaydı ve bu da şimdi engellenmiş durumda.

“Mesajımızı yaymak zor – ki zaten Ohio’da hiçbir zaman yeteri kadar koruyucu ailemiz olmamıştı.” dedi Mecum. “Sonra da COVID geldi ve mesajımızı yayıp insanların evlerini rahatça açabilmelerini sağlamak inanılmaz derecede zorlaştı.”

ÜYE TOPLAMAK OLDUKÇA ZORLAŞTI

Myers, kurumunun daha fazla koruyucu aileye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Başvuru süreci geçmiş sorgulaması, ev durumu değerlendirmesi, eğitim ve lisans alma aşamalarını içermekte.

Pekçok koruyucu ailenin, bakımları altındaki çocukları evlat edindiğini, böylelikle koruyucu aile listesinden en azından geçici olarak çıktıklarını ve bu durumun da koruyucu aile olmakla ilgilenen insan sayısında ülke çapındaki azalmaya tuz biber olduğunu söyledi Myers.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Myers’ın kurumunun bakımındaki çocukların yaklaşık %40’ı aile üyelerinin yanına, yaklaşık %3’ü toplu bakım merkezlerine ve kalanlar da koruyucu ailelerin evlerine yerleştirildi.

Stark Çocuk Hizmetleri program yöneticilerinden Stacy DeChellis, yeni koruyucu aile bulma uğraşlarının artık yüz yüze yapılmadığını, faaliyetlerin bir Facebook sayfasına taşındığını ve video konferans şekline dönüştüğünü belirtti. Kurum 2020 yılında 28 yeni koruyucu aileye lisans verdi. Bu sayı 2019 yılında da aşağı yukarı aynıydı fakat 2018’de 48 aile, 2017’deyse 60 aile vardı.

Dechellis’in söylediğine göre, çocukları yerleştirmede daha az seçeneğin olması onların Stark ilçesinden ve biyolojik ailelerinden daha uzağa yerleştirilmelerine sebebiyet verebilir, bu da artık kendi okul bölgelerindeki okullara gitmelerini  olanaksızlaştırabilir. Kurumun bakımındaki çocukların yaklaşık %90’ı Stark ilçesinde veya komşu ilçelerden birinde.

POZİTİF ÇIKMAK

Stark’taki bazı koruyucu ailelerin COVID testi pozitif çıkmış durumda.

Myers kurumun prensibinin aile üyelerinden herhangi birinin pozitif olduğu bilinen evlere çocukları yerleştirmemek olduğunu fakat çocuklar zaten oradayken test pozitif çıktıysa çocukları orada tutmaya devam ettiklerini çünkü onları başka yere almanın virüsü yaymaya neden olabileceğini belirtti.

4 Ocak itibariyle Stark Çocuk Hizmetlerinin 365 çocuğun velayetini üstlenmiş olduğunu söyledi Myers. Pandemi başlamadan önce 2020’nin başlarında bu sayı 320’ydi. Geçen sene kurum 250 çocuğu evlerinden aldı.

Kısıtlı test olanakları nedeniyle Stark Çocuk Hizmetleri çocuklara virüs testi yapmıyor. Eğer bir çocuk ciddi hastalık belirtileri gösterirse, kurum çocuğun tedavi görmesi ve doktor tarafından gerekli görülen testleri olması için ayarlama yapıyor.

KORUYUCU AİLE OLMA İSTEĞİ

Koruyucu aile oldukları küçük çocuğun akrabası olan iki çocuğa daha evlerini açan Johnson ailesiyse virüsü Kasım ayında kaptı.

Virüsün onlara yetişkin biyolojik oğullarından geçtiğine inanıyorlar. 44 yaşındaki Aaron Johnson’da hafif bir baş ağrısı oldu. 43 yaşındaki Julie Johnson ise öyle bir nefes alma zorluğu çekti ki neredeyse hastaneye gitti, bu sırada da komisyonla çalıştığı araba sigortalama işinde oldukça büyük bir miktar gelir kaybetti.

Aralık ayında çiftin iki küçük çocuğu COVID belirtileri göstermeye başladı. Johnson ailesi çocukların virüsü bir anaokulu çalışanından kaptığını düşünüyor. Çocukların karantinaya girmesi gerekti. Büyük çocuk okula gitmedi, basketbol oynamadı ve çocukların hiçbiri tatillerde biyolojik aileleriyle buluşamadılar.

“Önünde sonunda evdeki herkes (virüsü) kapacak.” diye konuştu makinist olan Aaron Johnson, “Bundan kurtuluş yok. Çünkü hiçbirimiz koruyucu tıbbi tulumların içinde yaşamıyoruz.”

Julie Johnson, eşi de bir koruyucu aileden geldiği için kendisinin ve kocasının koruyucu aile olmayı seçtiklerini söyledi. Çift, Julie Johnson’ın 14 yaşındaki biyolojik kızıyla birlikte, Osnaburg kasabasında yaklaşık 101171 metrekarelik bir arazideki bir eve taşındı ve böylelikle çok geniş bir alana sahip oldular.

“COVID taşıyan veya (virüsle) temasta bulunmuş olan çocuklara evimiz kesinlikle açık. Biz şöyle karar verdik: COVID’in bu çocuklara yardım etmemizi engellemesine izin vermeyelim çünkü bu çocuklar, COVID’in ailemize çektireceği sıkıntılardan çok daha değerli. Sağlıklı birer yetişkin olabilmeleri için onlara düzenli bir hayat sağlayacak, onları sevip yetiştirecek ebeveynlere ihtiyaçları var.” diye konuştu Julie Johnson.

Repository yazarı Robert Wang için iletişim bilgileri: (330) 580-8327 or [email protected]. Twitter: @rwangREP.

KORUYUCU AİLE OLMA

Stark İlçesi Çocuk Hizmetleri Daire aracılığıyla koruyucu aile olmak için başvuru yapmak isteyenler 330-451-8789 numaralı hattı arayabilir veya https://www.starkjfs.org/children-services-division adresini ziyaret edebilirler.

Bu yazı Yasemin Bayramoğlu tarafından Hayat Sende Derneği adına Türkçeye kazandırılmıştır.

Yazının orjinal linkine ulaşmak için tıklayınız.

Tavsiye Edilen Yazılar