Halifax’daki İmam, Daha Fazla Müslüman Koruyucu Aile Bulmak İçin Çalışıyor

Halifax’daki İmam

İmam Abdallah Yousri, yaptığı vaazde koruyucu aile olmanın öneminini anlatırken. (CBC)

İmam Abdallah Yousri: Bunun İslam’da bir ibadet eylemi olduğuna inanıyoruz.

Toplum Hizmetleri Bakanlığı, eyaletteki koruyucu aile sayısının artmasına yardımcı olmak için Müslüman topluluklara ve diğer çeşitli gruplara yönelmektedir.

Altı yıl önce, yaklaşık 800 koruyucu aile varken, bu sayının geçen yıl 580’e düşmesi ile gerekli birimler harekete geçti. Yaşanan bu düşüş, yaşlanan nüfusu,genç aileleri ve bireyleri koruyucu aile olmaya teşvik etmekteki zorluklardan kaynaklanıyor.
Yerleştirme Hizmetleri Bakanlığı Direktörü Wendy Bungay: “Bu yıl bu sayıların tekrar artmaya başladığını görmekten heyecan duyuyorum, ancak yine de yeterince evimiz yok.”

Bakanlık, çok az sayıda Müslüman koruyucu aile olmasından dolayı Halifax’ ta Ümmet Camii ve Toplum Merkezi imamıyla bağlantıya geçti. Bu şekilde koruyucu aile sürecine daha fazla ailenin teşvik ve dahil edilmesi bekleniyor.
Abdallah Yousri son iki aydır sağladığı danışmanlık ve koruyucu aile olmanın önemini anlattığı vaazlar ile aileleri kayıt olmaya teşvik ediyor.

Halifax’daki İmam

Yousri, Camii’nin en kalabalık saatlerinde, genellikle cuma günleri, orada bulunan yaklaşık 700 Müslüman’a, koruyucu ailelerin yetersizliği konusunda bilgi veriyor ve farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Yousri: “Sadece Müslüman çocukların değil, dünyanın her yerinden, her kökenden çocukların evlat edinilmesi en doğrusu. Bunun İslam’ da bir ibadet olduğuna inanıyoruz.”

‘Onlara sevgimi vermek istiyorum’

Müslüman bir aile, yakın zamanda Foster Care Nova Scotia tarafından yürütülen bir bilgilendirme oturumuna kayıt yaparak koruyucu aile olma sürecinde ilk adımı attı.

Nahil Sadaqa ve Afaf Elamassi, dört çocuk yetiştirmektedir. Yardım edebilecek güce ve yeterince alana sahip olduklarını fark ettikten sonra koruyucu aile olmaya karar verdiler.

Halifax’daki İmam

Müslümanlar Halifax’ taki Ümmet Camii’nde namaz kılıyorlar. (CBC)

Elamassi: “Hangi dinde olursanız olun, bir şeye ihtiyacı olan bir çocuk gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden harekete geçmelisiniz. Ben o çocuklara sevgimi vermek istiyorum. Onlarla ilgilenmek ve onlara kalıcı bir ev vermek istiyorum çünkü sürekli taşınmak, yer değiştirmek onların huzursuz ve tehlikede hissetmelerine yol açabilir.”

 

Koruyucu aile olabilmek için ortalama zaman çizelgesi

Bungay, Müslüman topluluktaki üyelerin cevap vermelerinden dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Bungay:  “Farklı kültürel geçmişe sahip çocuklar için geniş ve çeşitli koruyucu aile kaynakları sağlamak istiyoruz.”

Eğitim oturumlarını ve değerlendirmeleri tamamlamak için geçen ortalama süre altı ila 18 ay arasında değişebilmektedir.

Bungay, yetkililerin bu süreyi olabildiğince kısaltmak için çalıştığını da ekledi.

 

Bungay: İnsanlar koruyucu ailelikle ilgilendikleri zaman onlarının ilgilerini kaybetmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Böylece uzun süre devam edebilen bu süreçte onların vazgeçmesini ve agresif duygular ile yola devam etmesini engellemeye çalışıyoruz.

Uzun süren bekleyişe rağmen, Sadaqa ve Elamassi, başkalarının aynı yollardan geçmesi için süreci sürdürmeye çok heyecanlılar.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Ece Tabag  tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar