HIQA, Koruyucu Bakım Garda’nın Denetlenmesinde Büyük Uyumsuzlukları Açığa Çıkardı.

HIQA Logo

Sağlık gözlemcisi, Garda denetimi esnasında, Kerry’de çocuk bakım hizmetlerinde “büyük uyumsuzluklar”, Galway ve Roscommon’daki benzer hizmetlerde ise bazı orta dereceli uygunsuzluklar buldu.

 

Sağlık Bilgi ve Kalite Otoritesi (HIQA), Kerry’deki çocuk bakıcılarının %40’ından fazlasının üç yıldan daha uzun bir süredir değerlendirilmediğini açığa çıkardı.

 

Gözlemci, koruyucu ailelerin güvenlik denetlemelerinin güncellenmesini ve 16 yaşın üzerindeki tüm hane üyelerinin Garda tarafından denetlenmesini garanti altına alan sistemlerin “yetersiz” olduğunu da gösterdi.

HIQA, söz konusu ailelerin değerlendirilmesinde uzun süreli gecikmeler yaşandığını ve acil durumda evlat edinilmiş çocukların ailelerinin, ön koşulları her zaman yerine getirmediğini ortaya çıkardı.

Raporda, “Garda’nın denetiminin her üç yılda bir güncellenmesini garanti altına almak için uygulanan işlemin sağlıklı olmadığı ve denetçilere sunulan verilerin, 59 çocuk bakıcısının üç yıldan fazla bir süre içerisinde denetlenmediğini gösterdiği” belirtildi.

Sosyal hizmet uzmanı, denetçilere, güncellenmiş Garda denetimi talebinde bulunulduğunu ancak 59 koruyucu aileden 14’ünün sonucunun denetim öncesinde henüz alınmadığını belirtti.

Denetçiler, genç yetişkinlerden oluşan 46 ailenin, Garda denetiminden geçmediğini bildirdi.

Gözlemci, koruyucu ailelerin değerlendirilmesinde yaşanan gecikmelerle ilgili olarak, bir örnekte, 2013 yılında evlat edinmiş bir koruyucu ailenin değerlendirilmesinin ancak Haziran 2016’da tamamlandığını ortaya çıkardı.

Bu arada, Galway ve Roscommon’da koruyucu aile hizmetleri konusunda yapılan ayrı bir raporda, 151 koruyucu ailenin (%52) üç yıldan fazla bir süredir Garda denetimini güncellemediği yer aldı.

Raporlara cevap olarak, Tusla Çocuk ve Aile İdaresi Başkanlığı  iyi uygulamalara ilişkin birçok örnek sunarken “Her iki raporda da geliştirilmesi gereken bazı alanlar var” dedi.

HIQA’ya, ulusal standartlara uyumu artırmak için nelerin yapılmakta olduğunu özetleyen eylem planları gönderdiğini belirtti.

Tusla hizmet müdürü Dermot Halpin, “HIQA denetim raporları; Tusla hizmetlerinin mümkün olan en yüksek standartta çalıştığından emin olmamızı sağlayan önemli bir ölçüm aracıdır. ” dedi.

“Her iki raporda da geliştirilmesi için belirlenen alanlar, kapsamlı eylem planlarıyla  etkin bir şekilde ilerlemektedir.

Dermot Halpin, HIQA’nın Kerry’ deki koruyucu bakım hizmetlerine ilişkin denetim raporu iyi uygulamalara örnekler göstermektedir, örneğin, tüm koruyucu ailelerin onay almadan önce eğitim aldıkları ve ailelere, %100 iletişim halinde oldukları sosyal hizmet uzmanları tahsis edilerek devamlı destek ve gözetim ziyaretleri sağlandığını belirtti.

Halpin, “Galway / Roscommon raporu gösterdi ki, çocuk bakım ekibinin, sosyal hizmet görevlileri, mesleki terapistler ve ihtiyaç duyanlar için geçici hizmet gibi ilave destek sağlanması yoluyla ihtiyaç sahibi çocuklara en iyi hizmeti sunmaya kendini adamış olduğunu gösteriyor.’’dedi.

Tusla günümüze kadar, tüm koruyucu aileler, koruyucu bakım komitesi üyeleri ve gerektiği hallerde 16 yaşın üzerindeki kişiler için güncel Garda denetimi talebinde bulunulduğunu ve mevcut bakım hizmetinin sona erme tarihinden altı ay önce uyaracak yeni bir Garda denetimi alarm sistemi kurulduğunu söyledi.

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Serpil Atmaca tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. Metnin kontrolü Gizem Arsoy tarafından yapılmıştır.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar