Koruyucu Ailelik Başgösteren Bir Krizle Karşı Karşıya!

Koruyucu Ailelik Başgösteren Bir Krizle Karşı Karşıya

Artan sayıda çocuk bakıma giriyor, ancak yeterli koruyucu bakım veren kişiyi işe almak bir mücadele. Fotoğraf: Boonchai Wedmakawand / Getty Images

Koruyucu Ailelik Başgösteren Bir Krizle Karşı Karşıya
Fostering Network, “atalet” politikacılarını yetersiz destek ile suçlamakta!

 

Uzmanlar, devlet finansmanının ve desteğinin olmaması, demoralize bakıcılar, uzun çalışma saatleri ve korunmaya muhtaç çocukların karmaşık ihtiyaçları ile başa çıkma mücadelesi vermemesi nedeniyle İngiltere’deki koruyucu bakımın “baş gösteren bir krizle” karşı karşıya olduğunu belirtti.

 

Koruyucu aileleri temsil eden hayır kurumu Fostering Network, hükümeti koruyucu bakımı ihmal etmekle suçlayarak, bakıcıların ücretlerinin ödenmediği, görmezden gelindiği ve değerinin azaldığı takdirde gençlerin ihtiyaç duydukları desteği alamayacağını belirtti.
Hayır kurumunun yalnızca Gözlemci tarafından incelenen “Ülkenin Koruyucu Ailelik Raporu”, bakıcıların neredeyse yarısının başkalarına koruma altındaki çocuklara destek olmayı tavsiye etmeyeceğini ve neredeyse üçte ikisinin, bakım desteğinin tüm masraflarını karşılamadığını düşündüklerini gözler önüne seriyor. Her 10 koruyucu bakım veren kişiden dördü herhangi bir ücret almamaktadır. 10 kişiden çok azına haftada 40 saat çalışma için asgari geçim ücretinin eşdeğeri veya üzerinde ödeme yapılmaktadır.

Rapor, ayrıca koruyucu ailelerin karşılaştığı zorlukları ön plana çıkarmaktadır. Yarısından, şiddete maruz kalan, kaçan, kendine zarar veren ya da polisle başını belaya sokan bir çocuğa bakması istenirken, diğer yarısı, özel desteği olmayan ve zihinsel sağlık ihtiyaçları olan bir çocuğa bakması beklenmektedir. Yine de her 10 bakıcıdan sadece dördü, yerel yetkililer tarafından uygun şekilde desteklendiklerini ancak mesai dışı ve mesai dışı bakımla ilgili birçok raporlama problemi olduğunu söyledi.

Fostering Network’ün CEO’su Kevin Williams, “Finansal baskıların ve bütçelerin azalmasıyla birlikte o dönemde bakılmakta olan çocukların sayısında sürekli bir artışla karşı karşıyayız” dedi. “Bu sadece daha az parayla daha fazla hizmet için bir talebe yol açabilir ve daha sonrasında gençler ve bakıcılar ihtiyaçlarını karşılamak için doğru desteği alamamaktadır. Yaklaşan bir kriz var – toplumumuzda ve toplumlarımızda en dezavantajlı olanlar, en çok acı çeken insanlar olacak. ”

Williams, hayır kurumunun iki yıl önceki raporundan bu yana çok az ilerleme kaydedildiğini söyleyerek politikacıları ataletinden sorumlu tutuyor. Koruyucu bakım için devlet finansmanında köklü bir değişim gerekiyor. “Mevcut fon eksikliği ile zaten yeterince koruyucu bakıcı işe almak için mücadele ediyoruz” diyor. “Kendilerini değerli ve saygıdeğer hissetmiyorlar. Korunmakta olan çocuklar, devletin evde kalamayacağını söylediği çocuklardır çünkü risk altındadırlar. Bu çocuklara öncelik vermezsek ve şimdi ihtiyaçlarını karşılamazsak, zihinsel sağlık sorunları, evsizlik, suça katılma ve işsizlik konusunda çok masraflı yetişkinler olacaklar. ”

Hackney İşçi belediye başkan yardımcısı ve Yerel Yönetim Derneği sözcüsü Anntoinette Bramble, koruyucu bakım verenlerin ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri desteği ve haklarını almalarını sağlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek hükümeti bir sonraki harcama incelemesinde çocuk hizmetlerini uygun şekilde finanse etmeye çağırdı . “Konseyler, bakıcılara destek de dahil olmak üzere, bakım altındaki çocuklara hayati hizmetler ve fonları korumak için çok çalıştılar, ancak bakıma muhtaç çocuklar için finansman kesintileri ve rekor artışlar, 2025 yılına kadar çocuk hizmetleri bütçelerini 3,1 milyar sterlinlik bir fon açığına düşürdü .”diye belirtti.

Rapora cevaben, Çocuk ve Aile Bakanı Nadhim Zahawi şunları dile getirdi : “Geçen yıl, ebeveynlerini teşvik etmek için mevcut desteği geliştirmek, çocuklarını desteklemek ve gerekli kararları almak için ,güçlendiklerini hissettiklerinden emin olduk. İhtiyaç duydukları tüm resmi ve gayri resmi desteğe erişimi olduğundan emin olun. Açıkladığımız tüm önlemler konusunda sektörle birlikte çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.”

Bunun üzerine, çocuklara bakıldığında, akran desteği de dahil olmak üzere bakıcı ailelerin desteğini geliştirmek için yeni yüksek kaliteli zihinsel sağlık değerlendirmeleri pilotluk yapıyoruz. Fosterline’a mevcut ve gelecekteki koruyucu ebeveynlere ulusal olarak bağımsız ve ücretsiz bir tavsiye hattı sağlamak için Çocukların Sosyal Bakım Yenilik Programı aracılığıyla 3,5 milyon sterlin ödeme yapıyoruz.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Gamze Korkmaz tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.
Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.
Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar