Hayati tehlikesi olan çocukları evlat edinen çift “Her çocuk bir aileyi hak ediyor ” dedi.

Windsor Junction’un Barb ve Sam Pike çifti  son 24 yıldır, yeni doğan çocuklardan  10’lu yaşlara kadar, 61 çocuğu  evlat edinmişler. 

Barb ve Sam Pike , Nova Scotia’nın hasta çocuklarından bazılarına kalplerini ve evlerini açıyor.  Çocukların tümü koruyucu aile bakımı altında. 

Onlar  bazı çocukların hiçbir zaman iyileşemeceğinin diğerlerinin ise öleceğinin farkındalar. 

Barb Pike, tüp ile beslenen erken doğmuş 4 aylık kız bebeğini özenle kucaklarken şöyle diyor: “Her çocuğun bir kurumu değil, bir aileyi hak ettiğini düşünüyorum, bu nedenle tıbben kusurlu çocuklarımıza aile olmaktan sevinç duyuyoruz.” 

 Pembe ve beyaz tatlı bir elbise giyinmiş kız bebeğin minik parmakları Barb’ ın elini sıkıca kavrıyor. Bark onu birkere kucakladığında ağlamayı kesiyor.

Dört aylık kız bebeğin koruyucu annesi, Barb Pike’ ın elini tutuyor. (Craig Paisley/CBC)

Windsor Junction ‘da yaşayan emekli çift, hasta bebeklerin ve çocukların gece gündüz bakımıyla ilgilenmekteler. Emekli bir hemşire olan Barb ve emekli bir denizci olan Sam 24 yıldır koruyucu aileler. 

Barb ve Sam’in evlat edindiği çocuklardan biri , ilerleyen ölümcül bir hastalığa sahip 13 yaşında bir erkek çocuğuydu ve  geçen Haziran’da çiftin evinde öldü. Yaklaşık beş yaşındayken Pike çifti ile birlikte yaşamaya gelmişti. 

Barb, “Bence her anne baba için bir çocuğun ebeveynlerinden önce ölmesi çok zor bir şeydir” dedi. “Onun ölümcül bir hastalığa sahip olduğunu biliyorduk fakat bu kadar hızlı bir şekilde öleceğini bilmiyorduk”. 

Erkek çocuğunun öz anne-babası çocukları ölmeden birkaç gün önce ona “hoşça kal” demek için Pike çiftinin evine geldi. 

Barb, “Onu hastaneye götürmemeyi tercih ettik.” dedi. “Evde huzur içinde can verdi. Onunla beraberken uykuya daldı. Öylece göçüp gitti.”  

 

Kayıp İçin Hazırlanma

Çocuğun erken ölümüne hazırlanmayı denemek için, çift IWK Sağlık Merkezi’nin koruyucu aile sosyal çalışanları ve çocuk bakıcılarından oluşan hafifletici (palyatif) bakım takımıyla yakından çalıştı. 

Barb,“Kendinizi asla bir çocuğun ölümüne hazırlayacağınızı sanmıyorum” dedi. “Onun ölümcül hastalığa sahip olduğunu biliyorsunuz, gittikçe kötüleşeceğini biliyorsunuz, fakat asla hazır değilsiniz.”

Barb, tıpkı kendi çocuğunu kaybetmiş gibi bu genç çocuğun ölümüne üzüldüğünü belirtti. 

Süreci şöyle anlatıyor : “Atlatması zaman alan, ızdırap veren bir süreçti.” “Çocukları kaybedip ertesi hafta ya da ertesi ay bunun  üstesinden gelemezsin.”

Barb Pike, Nova Scotia’ da insanların çocukları evlat edinmeyi düşünmeleri gerektiğini belirtiyor. (Craig Paisley/CBC)

Aile hala çocuğun hakkında konuşuyor. Onun şen şakrak kişiliğini, gülümsemesini ve mizah anlayışını sevgiyle hatırlıyorlar.

Barb, “Ölmeden bir gün önce bize şakalar yapıyordu.” dedi.

Özel Gereksinime İhtiyacı Olan Dört Çocuk Evlat Edinildi.

Pike çiftinin bir biyolojik kızı var. Ayrıca, ikisi kardeş olan dört engelli çocuğu koruyucu aile sisteminden evlat edinmişler. Onlar artık büyümüş. 

Sam 14 çocuklu bir aileden gelmiş ve kız kardeşlerinden birisinin ciddi beyin hasarı varmış. 

Eşi “ Sam bu nedenle etrafında engelli çocukların olmasına çok alışıktı. Sanırım bunun için  bu yolculuğa devam ediyoruz.” diyor. 

Tıbbi açıdan hassas çocuklar, krizi önlemek için özel bakım ve sıkı bir şekilde günlük rejim gerektiren kronik bir duruma sahip olabilirler. Bu durumda şiddetli şeker hastalığı olan bebekler, şiddetli sara nöbetlerinden muzdarip çocuklar, beyin felci olanlar ve enteral- tüp aracılığı ile- beslenmesi gerekenler olabilir.  

Nova Scotia’ da tıbbı açıdankusurlu çocuklar için inşa edilmiş yaklaşık 25 koruyucu aile evi bulunmaktadır.  Pike çiftinin evinde tekerlekli sandalyedeki çocukları yatak odasından banyo duşuna kadar götüren bir taşıma sistemi var. Ayrıca, tekerlekli sandalyelerin mutfak masasının etrafına sığabilmesi için evlerini bir parça genişletmişler. 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Özge Ulu tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. Yazının orijinal linkine ulaşmak için tıklayınız.

 

 

Tavsiye Edilen Yazılar