Koruyucu aileler neden çok önemlidir?

Bir çocuk için, koruyucu aile programına girmek çoğu zaman korkutucu ve stresli bir tecrübedir. Bir zamanlar güvende hissettikleri yerden, yabancılarla çevrili bir yere götürülmek yaşadıkları en korkunç şeylerden bir tanesidir.

Koruyucu aileler, bu hassas çocuklar için güvenli ve sevgi dolu bir ortam sağlarlar. Onların sevgisi ve desteğiyle, çocuklar hayata daha hızlı uyum sağlar ve daha iyi gelişirler. Kısacası, koruyucu aileler, korunmaya ihtiyacı olan çocukların toplumda fark yaratmalarına yardım ederler. 

Koruyucu Ailelerin Yarattıkları Farkı Anlamak

2015 yılı sonu itibariyle, İngiltere genelinde yaklaşık 55,000 koruyucu aileyle yaşayan 63,000’den fazla çocuk vardı. Bu rakamlara bakarak, hala binlerce çocuğun koruyucu eve ihtiyaç duymalarına inanmak çok zor. 

Koruyucu aileler olmasaydı, bu çocuklara neler olurdu?  Büyük bir olasılıkla, bir çocuk için gerçekten travmatik olabilecek bir yere, yetiştirme yurduna yerleştirilirlerdi. Korunmaya ihtiyacı olan bir çocuğun, güvenli bir ev ortamına yerleştirilmesi, hem onun için hem de toplum için daha iyidir. 

 Bir koruyucu aile olarak, bir çocuğa yaratacağınız fark çok önemlidir. Çocuklar, sevgi, empati ve anlayış gösterildiğinde daha başarılı olurlar. Koruyucu aile tarafından gösterilen bağlılık, sevgi ve destek, çocuğun o andan itibaren nasıl gelişeceğini belirler. 

 Hassas Çocukların Daha Sağlıklı ve Mutlu Bireyler Olmasına Yardımcı Olmak 

 Evlat edinilen çocuk, koruma bakımında ne kadar kalırsa kalsın, onlara gösterilen destek, sevgi ve güvenlik hissi, onların geleceklerini şekillendirmelerinde yardımcı olur. Koruyucu evleri, çocukların terkedilmişlik hissini azaltır ve sevildiklerini hissettirir. Bunun, yetişkinliğe girdiklerinde yaratacağı fark çok önemlidir. Çocukların büyümeleri için sevgiye ihtiyaçları vardır. Koruyucu aileler olmazsa, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar, yanlış kararlar alır ve kötü durumlara düşerler. 

Koruyucu ailelerin yaptıkları iş, toplumda gerçekten çok büyük bir fark yaratır. Bununla beraber, bu iş her iki taraf için de faydalıdır. Sadece çocuğun hayatını değiştirmekle kalmayıp, koruyucu ailenin de hayatını değiştirir. Bir çocuğun, yaşadığı şeylere rağmen, çok mutlu ve memnun olduğu için bir şeyler başardığını görmek, bir koruyucu aile için çok gurur verici bir olaydır.

İngiltere’de hala 10,000’den fazla çocuk koruyucu eve ihtiyaç duyarken, daha fazla koruyucu aileye ihtiyaç duyuluyor. Bu önemli görevi üstlenmek için gerekenlere sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Fırat Suna  tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar