‘Başarısız Olmamız Bekleniyor ‘: Korumadan Ayrılanlar Etiketlenmeye Meydan Okumaya Çalışıyor

Project Positive, bakımdan ayrılanları geride tutabilecek varsayımlara karşı koymayı amaçlamaktadır.

Toplumun önemi var mı? 

Jemima, Kelly ve Tory – bu soruyu belirttiğim kararlı, yetenekli ve belirgin korumadan ayrılanlar – böyle olduğunu düşünmüyorlar.

Bunun tam tersini yaptığımıza inanıyorlar: Bakımdan ayrılan gençleri yargılıyoruz, ve bu en az onları bakıma muhtaç yapan etkenler kadar yaşamdaki şanslarını zedeliyor.

Kelly, “Bir şansınız olmadan başarısız olmamız bekleniyor” diyor. “İnsanlar sana acıyor,istatistiklere baktıkları için koruma dan ayrılanların daha da kötüye gideceğini varsayıyorlar. ”

Bu yüzden Project Positive başlattılar. Bu hikayeyi değiştirmek ve bakımı “normalleştirmek” istiyorlar.

Tory, “Kötü bir insan olduğumuz söylentisini sonlandırmak ve herkesten bizi korumadan ayrılan bireyler olarak düşünmeyi bırakmasını ve bizi bireysel insanlar olarak düşünmeye başlamalarını istiyoruz.”

Dünyanın “Korumadan ayrılanların yargılanmadığı  ve başkalarıyla aynı fırsatların paylaşıldığı bir yer olmasını istiyorlar; korumadan ayrılmış bir birey olarak utanmamalısınız; ve nerede, iyi bir iş çıkarırsanız, insanlar şaşırmamalı. ”

İstatistikçi olabileceğinizi anlamanın ve toplumdaki anlayış eksikliğini tartışmanın nasıl bir his olduğunu anlatıyorlar. Kelly birine koruma altında olduğunu söylediğinde, ona onun suçu olup olmadığı sorulmuş.

Jemima, “İçte parçalanmış hissetmeni sağlıyor,” diyor. “Neredeyse senin suçun olmayan bir şey için cezalandırılıyor gibisin.” Tory şunları ekliyor: “Bu çıkar… ve inanmaya başlıyorsun bir süre sonra. Tamamen ezilmiş hissediyorsun ve kendine soruyorsun, “Neden benim için öngörülen hayatı yaşamaya devam etmem gerekiyor?”

Bakımdan ayrılanlar ve toplumun geri kalanı arasındaki farkları vurgulayan istatistikleri alıntılamamızı istiyorlar. Ortaya çıkan önyargıların onları geride tuttuğuna inanıyorlar.

Jemima, “İş başvurusunda bulunduğumda, korumadan ayrıldığımı  öğrendikleri an, ses tonları değişir – ve bana bakışları kendimi tuhaf hissetmeme neden oluyor” diyor. Tory şöyle kabul ediyor: “Sosyal hizmet uzmanım bana geçmişim nedeniyle çocuk bakıcılığına giremeyeceğimi söylemişti. Başaramayacağımı düşünüyorlardı. ”

Bu sorunların tümü, insanları bakımı gördüklerinde nasıl tanımladığımızla başlar. Tüm doğru niyetlere rağmen,bizim söyleyiş tarzımız bütün beklentilerini sınırlayabilir.

Kelly, “İlk korumaya girdiğiniz noktadan itibaren, hayatınızın her santimini için toplantılar yapıyorlar ” diyor Kelly. “Tüm geleceğinizi ve olabilecek her aksilik de size nasıl yardımcı olabileceklerini planlıyorlar fakat bir şeyler yolunda gittiğinde sizi nasıl destekleyeceklerini bilmiyorlar.

Bakım uzmanları, çocuk için neyin önemli olduğu ile başlayan bir yerleştirme talebi formunu ne sıklıkla görüyor? Çocuk bu hikayeyi yaratmaya ne sıklıkla yardımcı oldu? İyi bir sosyal hizmet değerlendirmesi yapsak bile, sonuç süreçle seyreltilebilir. Bir bakıcıdan evden bir çocuğa bakmasını istediğimizde, risklerle ve etiketlerle karşılaşıyoruz.

Hertfordshire’da bunu tersine çevirmek için adımlar atıyoruz, böylece bakımda ve bakımdan ayrılanların hedeflerine nasıl ulaştığı hakkında güvenle konuşabiliriz.

Positive Project sayesinde, Jemima, Kelly ve Tory de harekete geçti. Onlar bizim haksız yere bakımdan ayrılanlara karşı eleştirme alışkanlığımızı değiştirmeye çalışıyorlar. “Mesajın oraya ulaşmasını istiyorum. Sadece bize bir şans verin, ”diyor Jemima.

Tory’nin dediği gibi: “İnsanların önce merhaba dememize izin vermelerini ve okuduklarının bizi nasıl gördüklerini etkilemelerine izin vermemelerini istiyoruz.”

Grup, meclis üyelerine klişeleri güçlendirmeden önce düşünmeleri ve meydan okumak için bir konsey toplantısına katıldı ve mesajlarını sosyal medya aracılığıyla nasıl yaydıklarını araştırıyor. Tutku ve istihbaratla bunu planlamalarını dinlemek, meslektaşlarınızla ilham veren bir toplantıya katılmak gibi hissettirir.

Bu üç genç kadının hepsi hırslı; onların arkasına geçelim. İstedikleri şey şu ki:

  • Kendi proje pozitifinizi başlatın.
  • Gençlerin bakım zamanlarını kutlamasına ve olumlu bir gelecek için sabırsızlanmasına yardımcı olun.
  • Klişelere meydan okumak için kendinize söz verin ve onları güçlendirmeden önce düşünün.
  • Bakımdan ayrılanlara özen gösterin ve size söylemeleri gerekenleri dinleyin – ilk önce merhaba demelerine izin verin.

Marion Ingram, Hertfordshire ilçe meclisindeki uzman hizmetler operasyon yöneticisidir. Bu, Impower’ın çocuklarına yönelik hizmet koleksiyonu koleksiyonundan bir parçanın düzenlenmiş bir sürümüdür.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Barfin Zomorody  tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağış yapmak için lütfen tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar