Michigan eşcinsel çiftleri koruyucu aile olma ve evlat edinme konusunda reddettiği için dava edildi

Amerikan Sivil Haklar Birliği (ACLU), Çarşamba günü, Michigan’ın Sağlık ve Çocuk Hizmetleri Merkezlerine federal mahkemede dava açtı. Eyaletin koruyucu aile ve evlat edinme sisteminin dini nedenlere dayanarak eşcinsel çiftlere karşı ayrımcılık yaptığını dile getirdi. 

Dava Detroit’teki ABD yerel mahkemesinde Michigan Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığına ve Michigan Çocuk Hizmetleri Merkezine karşı açıldı.

ACLU, davanın Michigan vergi mükellefleri ve aileleri adına ACLU ve Michigan ACLU tarafından açıldığını söyledi. Bu vergi mükellefleri ve aileler eyalet anlaşmalı olan ve vergi mükellefleri tarafından finanse edilen çocuk yerleştirme merkezlerinin dini inançları nedeniyle geri çevrilmişti.

Michigan Sivil Haklar Birliği bu davanın bu konuda eyalette açılan ilk yasal soruşturma olduğunu söyledi. 

Eşi Dana ile birlikte iki çocuk yerleştirme merkezi tarafından geri çevrilen davacı Kristy Dumont ACLU’nun yaptığı açıklamada “Evimizi ve kalplerimizi bir çocuğa açmaya hazırız ancak eşcinsel bir çift olduğumuz için reddedildik.” dedi.

ACLU, ABD Anayasası’nın eyalet anlaşmalı olan ve vergi mükellefleri tarafından finanse edilen merkezlerin, eyaletin koruyucu aile sistemindeki çocuklar için koruyucu ve evlat edinecek olan ailelerin incelenmesinde veya eşcinsel çiftlere karşı ayrımcılıkta dini sınavları kullanmasına izin vermediğini söyledi.

ACLU, davadaki arayışın eşcinsel aileleri koruyucu ve evlat edinen aile olma konusunda dışlayan veya dini kriterleri incelemede kullanan özel çocuk yerleştirme merkezlerinin vergi mükellefleri tarafından finanse edilmeleri konusunda eyalette kısıtlama getiren bir düzen olduğunu söyledi.

Ayrıca mahkemeden, devletin eşcinsel çiftlere heteroseksüel çiftlerle aynı şekilde davranmasını sağlamak için bir düzenlemede bulunulması rica edildi. 

Eyalet Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığının sözcüsü Bob Wheaton Çarşamba günü, bir maille merkezin davadan habersiz olduğunu, dava hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Wheaton, Michigan’ın koruyucu aile sistemindeki 13.000 çocuğun çoğu için amacın aile, çocuk veya her ikisi de  hizmetleri aldıktan ve evin güvenli olduğuna karar verildikten sonra ailelerine geri dönmeleri olduğunu söyledi. Bu çocuklardan yaklaşık 350 tanesinin evlat edinilmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. 

Haziran 2015’te ABD Yüksek Mahkemesi eşcinsel evliliği ülke çapında yasallaştırmadan iki hafta önce, Michigan, yasa tasarısına göre merkezin dini inançlarıyla çatışan durumlarda çocuk yerleştirme merkezinin hizmetleri reddetmesine izin veren bir yasa onayladı.

ACLU; Alabama, Texas, Virginia, Kuzey ve Güney Dakota ve Mississippi’de de bu ayrımcılığa müsaade eden yasalar olduğunu söyledi.


Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.
Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

Tavsiye Edilen Yazılar