Evlat edinilmek için bekleyen çocuk sözde Müslüman büyükanneyle yaşamalı

Aile mahkemesi kararı, mahkemenin atadığı koruyucunun çocuğun düzeninin kurulduğunu ve ona iyi bakıldığını belirtti ama yine de uygun bakıcının büyükanne olduğunu söyledi.

Aile mahkemesinin kararına göre, dini bir evlat edinilme sırasındaki İngilizce konuşan çocuk Müslüman olduğu söylenen büyükannesiyle yaşamalıdır.

Detaylar, tartışmalı davadaki bazı gerçekleri ilk defa gösteren mahkeme emriyle ortaya çıktı ve çocuğun Hristiyan olduğu ve ard arda iki Müslüman koruyucu aileye verilmesinden dolayı mutsuz olduğunu belirtti.

Hakim tarafından Salı günü verilen ve davaya olan yoğun ilgiler arasında ertesin gün halka duyurulan karar, koruyucu aile değerlendirmesinin çocuğun düzeninin kurulup ona iyi bakıldığına karar verdiğini söyledi.

Daha önceden baş örtüsü takan ve İngilizce konuşan çocuğu arapça konuşmaya teşvik eden bir koruyucu aileye verilmesinden dolayı çocuğun mutluluğuyla ilgili endişeler olduğu bildirilmişti.

Tower Hamlets konseyindeki gizli belgelere dayanan Times’daki rapor, çocuğun Hristiyan kolyesinin alınıp domuz eti yemesinin yasaklandığı için çocuğun çok üzgün olduğunu belirtti.

Hakim Khatun Sapnara ,Tower Hamlets’in isteği üzerine çocuğun büyükannesiyle yaşaması gerektiğine karar verdi. Büyükannenin çocuğun bakımı için uygun olup olmadığı henüz değerlendirilmediği için çocuğun annesinin daha önce yaptığı benzer bir başvuru da reddedilmişti.

Anne tarafından büyükanne ve büyükbabanın değerlendirmesini içeren belgeler onların Müslüman geçmişlerinin olduğunu ama Müslüman gibi yaşamadıklarını ve çocuğun annesinin ise Hristiyan kökenli olduklarını belirtti.

Büyükannenin çocuk için özel bir koruyucu olarak yapılan değerlendirmesi hazır. Değerlendirme olumlu ve onun iyi bir bakıcı olacağını gösteriyor.

Sapnara, çocuğun çıkarlarını gözeten mahkemenin atadığı koruyucunun, çocukla yalnız konuşmasıyla birlikte Times’ ın haberinde bahsedilen ikinci bir Müslüman ailenin yanına yerleştirilmesiyle ilgili bir değerlendirme yaptığını ve çocuğun düzeninin kurulduğunu ve koruyucu aile tarafından ona iyi bakıldığı için çocuğun durumuyla ilgili hiçbir şüphesinin olmadığını da ekledi.

27 Hazirandaki bir duruşmada hakim, Towe Hamlets’ten koruyucu ailenin kültürel uygunluğunu belirten bir rapor hazırlamasını istedi ve dosyalanmış olanlardan birini onaylayıp Tower Hamlets’in koruyucu aileyle ilgili yapılan bütün iddialara karşı çıktığını söyledi.

Hakim davanın geçmişindeki birkaç olayı da ortaya çıkardı. Çarşamba günü açıklanan karardan önce, çocuğun bu yıl mart ayında polis tarafından annesinden alındığını belirtti. Koruyucu aile düzenlemeleri mahkeme tarafından yapıldı ve kültürel olarak uygun bir koruyucu aile yoktu.

Hakim, çocuğun annesinin yerin uygunluğu hakkında endişelerinin arttığını ve bu hafta daha fazla şikayette bulunduğunu söyledi. Mahkeme bugün, yerel bir yetkiliden bu endişeleri belirten detaylı bir rapor istedi .Yine de anne koruyucu aile değişimi için mahkemeye başvurmadı.

Karar, asıl koruyucu aile tatilde olduğu için mevcut koruyucu aile yerinin geçici olduğunu ve bu durumun bugün sona ereceğini söyledi.

Şüphesiz, mahkeme çocuğun geçici olarak büyükannesiyle yaşaması için yapılan yeni düzenlemelerin onaylanması kararının medya haberlerinden kaynaklanan herhangi bir etkinin değil, ilgili yasayla ilgili başvurunun artık mahkemede delil olarak kullanılabilecek olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Times ve Daily Mail’ in dava haberi, ailenin anlaşmazlığının inançlarını kötü göstermeye çalıştığını belirten Müslüman komitesi üyeleri tarafından eleştirildi.

Times’ın haberlerin bazıları ve Daily Mail’in sonradan yayımlanan haberi Tommy Robinson’ın lideri olduğu English Defence Leauge, British First ve EDL de dahil aşırı sağcı aktivistler tarafından değerlendirildi.

Daily Mail ve Mail Online’ın  hikayeyi internette göstermek için değiştirilmiş bir resim kullandıkları ve Salı günü gazetede yayımladıkları ortaya çıkarıldı.İslamı kıyafetler giymiş çocuklu bir  çiftle ilgili asıl resimde Dubai parktaki mutlu çift olarak manşet atıldı ama kadının yüzü peçeyle örtülerek değiştirildi. İnternetteki haberde ise kadının yüzü mozaikleştirildi.

Haberlerine yapılan eleştirilerden sonra gazetece düzenleyicisi Ipso’nun hikayeyle ilgi yaptığı iki haber hakkında bir soruşturma açılabilir. The Times makaleleriyle ilişkili 10, the Mail ise 6 şikayet aldı. İki gazeteden de açıklama yapılması beklendi.

Tower Hamlets konseyi adına konuşan bir sözcü,dün aile mahkemesi tarafından dava heyetinin almış olduğu emri açıklayan karardan memnun olduklarını ve kararın, bütün içtenlikleriyle her zaman çocuğun çıkarlarını gözettikleri ve çocuğun büyükannesinin korumasına verilmesinin Tower Hamlets konseyinin teklifi olduğunu onların durumunu desteklediğini söyledi.

Çocuğun ve koruyucu ailenin kimliğini korumak için son zamanlarda uygulanan yasal kısıtlamalar yüzünden erişemediğimiz dava hakkında da daha fazla bilgi veriyor.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Elif Dereçineli tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir. 

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız. Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

Tavsiye Edilen Yazılar